TR Doktor

Anne ve Bebek Arasındaki Bağ İlk Ne Zaman Başlar?

Sesli Oku

Bebek ile bağ doğumdan önce başlar. Bebek anne karnındayken, amniyosentez sıvısının içindeyken de su yolu ile annenin sesini kalın frekanstan duyar ve bu ses sinir sisteminin rahatlamasına yardımcı olur. Bebek, anne sesini kemik üzerinden duyduğunda ise hem daha yüksek bir frekansta hemde kemik hattı yüksek frekansları daha hızlı ilettiği için 2,5 kat daha yüksek bir volüm ile algılar.

Hayatımızın en temel ihtiyaçı olan bağ kurma davranışını aslında ilk olarak anne karnındayken annemizin sesini duymak ile yapıyoruz. Bu ses ile bebek “seni dinliyorum, seninle dış dünyaya bağ kurmak istiyorum, öğrenmeye kendimi açıyorum” konumuna geçer. Böylece hayatımıza çok önemli bir şekilde yön verecek olan “Aktif Dinlemenin” ilk tecrübesini anne karnında yaşıyoruz.

Annenin sesi olumlu, pozitif ve sakin ise o zaman çocuk, annenin kemik hattına dayandığı an tüm duyguları olduğu gibi özümser. Bilimin kabul ettiği ve ispatladığı kısım ise, doğumdan sonraki annenin ses tonunun bu patternleri etkilemesidir. Annenin beden dili, bakışı, ses tonu bağ kurdurur ya da kurdurmaz. Her ses tonu bizde farklı etkiler yaratır. Bir ses bizi sabaha kadar dans ettirir, başka bir ses ise bize enerji verir, başka bir ses bizi rahatlatabilir, uyutabilir ya da komşunun sesi bizi rahatsız edebilir. Neticede sesi duyduğumuz an bizim bedenimizde ve sinir sistemimizde bir etki yaratır.

Hangi sesin içinde yaşarsak ona alışırız. Bu sebeple anne lisanını karında öğrenmeye başlarız. Daha sonra bu lisanı ayırt edebiliriz.

Diğer İlgili Makaleler