TR Doktor
'psikoterapi' 'online' 'psikolojikdestek'

Bilişsel Davranış Terapi

Yazar: Dr. Mustafa İspirBilişsel Davranışçı Terapi ekolü çağdaş psikoterapi yaklaşımlarından biridir.Birçok bilimsel çalışmayla etkinliği gösterilmiştir. Bilgi işlemleme ve öğrenme kuramlarını temel alan bu yaklaşım algı çalışmaları, bellek, dikkat ve mantık yürütme ile ilgili araştırmalardan da beslenmiş ve zenginleşmiştir.

İnsanlar özellikle stres ya da gerilim altında çevresinde olanları çarpıtarak ve yanlış-yanlı işlemlerden geçirerek algılarlar. Bilişsel davranışçı terapide uygunsuz ve gerçeği olduğu gibi yansıtmayan düşünceler tespit edilir, sorgulanır, daha gerçekçi hale getirilir ve yeniden yapılandırılır. Bilişsel Davranışçı Terapi, öncelikle kişinin güncel sorunlarına odaklanır. Terapi süreci, yapılandırılmış, çerçevesi ve hedefleri belli, yöntemleri belli sistematik bir süreçtir.

Terapist, danışan akıl vermez, onun yerine karar almaz, daha ziyade kişinin kendisini keşfetmesne ve becerilerini geliştirmesine olanak sağlar.Bu durum kişinin terapiye ve terapistine bağımlı kalmasını engelleyerek, kişiye kendisinin terapisti olma fırsatı sunar.


Dr.Mustafa İspirDr. Mustafa İspir İsimli Yazarın Diğer Yazıları