TR Doktor

Ebeveyn olarak Kreş ve anaokulu seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

Sesli Oku

Çocuklarımızın gelişiminde önemli bir rol oynayan kreş, anaokulu onların hem sosyalleşmesini hem de eğlenerek öğrenmesini sağlar.

Çocuk gelişiminin en kritik en önemli  ilk altı yılı, çocuklarımızın  gelişimde büyük bir öneme sahip. Bu dönemin en etkili şekilde geçmesi ancak çocuğunuz okul öncesi eğitimle tanıştığında gerçekleşir.

Anaokulları çocuğun büyürken daha keyifli vakit geçirmesi, yetenek ve becerilerinin ortaya çıkarılarak oyunla öğrenmesi, diğer çocuklarla ve yetişkinliklerle birlikte sosyalleşerek büyümesi için gerekli ortamı yaratır. Seçeceğiniz anaokulunun öncelikle neleri içermesi gerekir.

 

En önemlisi ;Çalışan personel eğitimli mi?

Kurum müdürünün ve çocuklarınızla ilgilenecek olan kişilerin eğitimleri ile ilgili bilgi almayı unutmayın.

Eğitimli ve deneyimli olan bir anaokulu personeli çocukla ilgili yeterli bilgi ve donanıma sahip olmalıdır ki ona gerekli olan yaklaşımı ve eğitimi verebilsin.

Çocuğunuzla ilgilenecek kişiyi tanıyın

Kayıt yaptırdığınızda çocuğunuzla hangi öğretmenin ilgileneceğini sorun ve onunla tanışmak istediğinizi ifade edin. Burada ki en önemli detay öğretmenin size vereceği güvendir.

Anaokulunun güvenliğinin nasıl sağlandığını öğrenin

Kreş yada  Anaokuluna yani o eğitim yuvasına herkes rahatlıkla girip çıkmamalıdır. Bunu sürekli olarak kontrol eden bir sistemin olması gerekmektedir. Anaokulunun kapısı her zaman kapalı olmalıdır.

Çıkışlarda sadece çalışan personel daha önceden tespit edilen kişilere çocuğu teslim etmelidir.

Gün içerisinde çocuklar ne gibi aktiviteler yapıyorlar öğrenin

Her anaokulu yada kreş te   çocuk odaklı uygulanan bir eğitim programı vardır.

 

Hangi eğitim programı uygulanıyor?

Bütüncül bir program tüm gelişim alanlarını desteklemeyi hedefleyen, her yaş grubuna yönelik ayrı ve uygun amaç/kazanımlara yönelik becerilere yer veren etkinlikleri kapsar. İlk tanışma sırasında uygulanan programın amaçlarına, bu amaçlar doğrultusunda gün içindeki zamanın yapılandırılması ve etkinliklere yönelik detayların sorulması önemlidir. Ayrıca uygulanan eğitim öğretim çalışmalarının geliştirilmesi ve çocuklardaki gelişimlerin takip edilebilmesi değerlendirmeler ile mümkündür. Değerlendirmeler; çocuğun tanınması/değerlendirilmesi, programın değerlendirilmesi, öğretmenin kendini değerlendirmesi ve veli memnuniyetinin değerlendirilmesi olarak ele alınabilir.

Muhakkak proğramları takip edin ,programda olmasını istediğiniz ve çocuklara görelik ilkesini de göz önünde bulundurarak farklı bir proğram da ekleme yapabilirsiniz .Ama siz yine de nasıl bir eğitim programı uygulandığı ile ilgili bilgi isteyin. Çocukların eğitim programları dışında yaptıkları drama, bale, satranç, yüzme , yoga gibi eğlenceli aktiviteleri de olabilir. Bu aktivitelerin hangi kişiler tarafından verildiğini ve bu kişilerin eğitim durumları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu kişilerin de çocuk psikolojisi ve gelişimi hakkında da bilgi sahibi olması gerekir.

 

Kreş /Anaokulunda bir psikolog ya da pedagog danışmanlık yapıyor mu?

Çocukların gelişimlerinin gözlemlenmesi, bu gelişimlerin olumlu ya da olumsuz sonuçlarının sizlerle paylaşılması, yaşanan olumsuz durumlarda destek vermesi ya da sizi gerekli kurumlara yönlendirmesi önemlidir.

Okula uyum  döneminde ne tür uygulamalar yapılıyor ?

Her çocuğun anaokuluna başlangıç döneminde verdiği tepkiler farklıdır. Bazı çocuklar kolay uyum sağlarken bazı çocuklar evden ya da anne-babadan ayrılmakta güçlük çekebilir. Bu doğal bir süreçtir. Bu süreç aşamasında neler yapıldığı hakkında bilgi alın.

Yemek menüsünü kimler hazırlıyor?

Menülerin çocuk beslenmesine göre ayarlaması gereklidir. Örnek bir menü isteyebilirsiniz.Eğer çocuğunuzun alerjik bir durumu var ise bunu açıkça belirtiniz.Yada listeye çocuklara uygun farklı bir menü desteği sunabilirsiniz.

Günlük kayıtlar tutuluyor mu?

Çocuğunuzun yaptıkları ile ilgili olarak kısaca o gün neler yaptı, neler yedi ya da olağanüstü bir durum yaşandı mı gibi kısa bir iletişim postasının olup olmadığını öğrenin.

 Öğretmen – çocuk sayısı dengeli mi?

Kreşte öğretmen-çocuk sayısı dengeli olmalıdır (örneğin, öğretmen başına en fazla 10 çocuk ve sınıfta 20 çocuktan fazla bulunmaması). Okul müdürünün de deneyimli ve üniversitelerin çocuk gelişimi/okul öncesi/psikoloji/psikolojik danışmanlık bölümünden mezun olması önemlidir.

Veli ile ilişkiler nasıl yürütülüyor?

Aile ve okul çocuğu aynı doğrultuda ve aynı zamanda desteklediklerinde gelişimleri çok daha sağlıklı olur. Örneğin, düzenli aralıklarla veli toplantılarının düzenlenmesi, velilerin yapılan etkinliklerden haberdar edilmesi, veli ziyaretlerinden rahatsızlık duyulmaması, çocuğun gelişiminin düzenli olarak takip edilmesi ve velilere bildirilmesi önemlidir

Fiziksel yapı uygun mu?

Eğitim ortamının çocukların gelişim özelliklerine uygun, güvenli ve farklı becerileri desteklemeye yönelik düzenlemesi önemlidir. Bunun için sınıflar ve çocukların bulundukları diğer mekanlar hem uyarıcı hem de belli bir düzen izlenerek donatılmalıdır. Örneğin; sınıf birkaç belirgin köşeye ya da ilgi merkezlerine bölünmüş (evcilik, kitap, sanat, blok, masa oyunları, bilgisayar, inşaat, müzik, tabiat), materyaller her alanda organize edilmiş, malzemeler çocukların erişebileceği (açık ulaşabilir raflar) yerlere kaldırılmış, malzemeler/oyuncaklar çocukların yaşlarına uygun seçilmiş, birkaç çocuğun aynı anda çalışmasına yetecek kadar malzeme sağlanmış, bahçe etkinlikleri planlanmış ve yeterli sayıda tuvalet bulunuyor olmalıdır.

Beslenme sağlık ve güvenlik nasıl?

Okullarda beslenme, güvenlik ve sağlık konuları büyük önem taşır. Bunların veli tarafından gözlemlenmesi, kalitesinin sorgulanması ve okul ile paylaşılması gerekir. Örneğin, beslenmelerin besin değerleri gözetiliyor, çöpler düzenli boşaltılıyor, içme suyu kullanılıyor, hijyene önem veriliyor olmalıdır. Ayrıca güvenlik önlemleri alınmış olmalıve tüm personel acil bir durumda ne yapacağını biliyor olmalıdır.mı, sınıf kaç kişiden oluşacak, sınıfındaki çocukların yaşları ( ay olarak farklı olabilir ) aynı mı öğrenin.

Kısaca özetlersek eğer;

Deneyimli ve çocuk gelişimi alanında eğitimli öğretmenler,

Öğretmenlerin mutlaka oyun terapisi eğitim almış olması,

Öğretmenlerin drama eğitimi almış olması,

Okulda mutlaka bir psikolog –pedagog bulunması,

Okulda kullanılan araç gereç, kitap gibi malzemeler

Okulun bulunduğu yer ve binanın durumu,

Okulda farklı faaliyetler için uygun sınıfların olması,

Temizlik konusundaki özen,

Çocukların farklı yaş gruplarına uygun olarak farklı sınıflarda eğitim görmeleri,

Çocukların yaş ve gelişim düzeylerine göre eğitim almaları,

Yemekhane ve tuvalet gibi özel alanların temizliğinde titiz davranılması,

Okuldaki güvenlik tedbirlerinin alınmış olması,

Çocukların servisle taşınmaları halinde mutlaka araç içi öğretmenlerinin bulunması,

Küçük yaş grubu çocukların daha az sayıda öğrenciden oluşan sınıflarda eğitim görmesi

 

Tüm bunları göz önünde bulundurarak bir kreş yada anaokuluna gittiğiniz zaman siz çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunmuş olacaksınız…

Sağlıklı gelişimlerin olması dileğiyle…

Pedagog Pınar Kaya Döşlü

Diğer İlgili Makaleler