TR Doktor
erken boşalma cinsel terapi kaygı stres

Erken Boşalma Tedavisi

Yazar:Erken Boşalma erkeklerde sık görülen cinsel bir sorundur. Yapılan çalışmalar her 3 erkekten 2 sinin bu sorunu yaşadığını ortaya koyuyor.

Peki erken boşalma nedir? Kişi bu sorunu yaşayıp yaşamadığını nasıl anlar? Tedavisinde neler yapılır?

Erkeğin sertleşmeden sonra boşalma kontrolünü sağlayamaması veya isteğinden önce boşalmasıdır.  Süre olarak ifade edersek; cinsel birleşmenin ilk dakikasında veya henüz birleşmeden önce boşalmasıdır.  Aslında burada süreden ziyade, boşalmadaki kontrol kaybı sözkonusudur.  Erken boşalma sorunu; evliliklerde cinsel hayatı olumsuz etkiler, cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunları da sebep olabilir. Erkekte değersizlik ve suçluluk hissi oluşturarak, ek psikolojik sorunlara neden olabilmektedir.

Eğer erken boşalma ilk ilişkiden itibaren başlamışsa; çoğunlukla sorun cinsel yanlış tutumlardan ve öğrenilmiş yanlış cinsel mitlerden kaynaklanmaktadır. Eğer erken boşalma sonradan oluşmuşsa; sebep bazı ilaçlar, hormon bozuklukları, enfeksiyonlar veya penisin aşırı hassasiyeti olabilir.

Erken boşalma tedavisinde ilaçlar ve bazı kremler kullanılmakla birlikte asıl tedavi cinsel terapidir. Eğer altta yatan organik bir neden yoksa ve ciddi psikiyatrik bir hastalık yoksa; cinsel terapinin başarısı oldukça yüksektir.

Erken boşalmanın terapisinde neler yapılır?

1- Temel cinsel eğitim verilir.

2- Davranışçı teknikler uygulanır.

3- Yanlış cinsel inançların yeniden değerlendirilmesi yapılır.

Dr.Mustafa İspirİsimli Yazarın Diğer Yazıları