TR Doktor

Soru Sor Dr. Mustafa İspir Psikoloji

Uzmanın Son Cevapladığı Sorular

Fiyat Seans ücretinizi ogrebilir miyim

Uzmanın Cevabı: Merhaba 0546 225 3427 numaralı telefondan mesaj ve arayarak bilgi alabilirsiniz

Sosyal fobi ile ilgili Hocam yabancı kişilerle konuşmakta zorlanıyorum hatta yakın olduğum kişilerde bile konuşmakta güçlük çekiyorum bana bir şey sorduklarında ister istemez kasılıyorum ve ya soruyu geç cevaplıyorum yada saçmalıyorum sonrasında kendimden nefret ediyorum keşke bunu deseydin diye kafamda cevaplar sonradan açığa çıkıyor.

Uzmanın Cevabı: Sosyal fobi yaşayan kişiler genellikle iki şeyden korkarlar; 1- sosyal ortamlarda tuhaf davranmak, farklı görünmek ve komik duruma düşmek 2- gözlendikleri bu ortamlarda kaygı yaşamak ve kaygılı görünmek Bunları da zihinlerinde 'rezil olmak' olarak tanımlayabilirler. Sosyal ortamlara rezil olacağım düşüncesiyle girmeme eğiliminde olurlar. Eğer bu ortamlara girmek zorunda kalırlarsa rezil oluyorum, herkes beni eleştirecek gibi düşüncelerle kaygı yaşarlar. Olay sonrası da yaşadıkları şeylerle ilgili olarak çok fazla zihinsel uğraşları olur. Sosyal Fobiyi profesyonel destek alarak aşabilirsiniz

Erken boşalma İlişki esnasında birleşme 5 dk yasuruyor ya sürmüyor ne yapmam lazim

Uzmanın Cevabı: Psikiyatrik tanı kitabı DSM5; cinsel birleşmenin ilk 1 dakikasında olan boşalmayı erken boşalma kabul ediyor. Fakat dünyadaki ve ülkemizdeki birçok cinsel terapiste göre süreden ziyade kontrol hissi önemli. Yanı erken ya da geç değil erkeğin istediği makul bir surede boşalması hedeflenmektedir. Siz ve partneriniz mevcut durumdan memnun değilse cinsel terapi ile boşalma kontrolünü ögrenebilirsiniz

Erken boşanma Hocam bende erken boşanma sorunu var ne yapmam lazım tıb olarak tedavısi varmi

Uzmanın Cevabı: Eğer erken boşalma ilk ilişkiden itibaren başlamışsa; çoğunlukla sorun cinsel yanlış tutumlardan ve öğrenilmiş yanlış inanışlarlardan  kaynaklanmaktadır.  Bu sorunu kalıcı olarak çözmenin yolu cinsel terapi ve davranışçı tekniklerdir. Kişi terapi sırasında verilen ve öğretilen egzersizleri yaparsa tedavi başarısı oldukça yüksektir.

Panik Atak Hocam panik atak hastasıyım tedavi süreci nasıldır? Bilgi verebilir misiniz

Uzmanın Cevabı: Panik atak; nefes almada güçlük, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, titreme, kontrolü kaybetme ya da ölüm korkusu gibi bedensel, bilişsel ve davranışsal belirtilerle karakterize yoğun bir anksiyete atağıdır. Panik bozukluk ise beklenmedik ve yineleyen panik ataklarla seyreder. Kişi bir defa bile atak geçirse bile, sonraki panik atağın her an gelebileceği endişesi yaşar. Panik atak yasayan kişiler beden duyumlarını bir felaket gibi yorumlama eğilimde olurlar. Sorunun çözümüne yardımcı olduğunu düşündükleri kaçınma ve güvenlik arama davranışlarını tekrar tekrar yaparlar. Bu davranışlar geçici bir rahatlatma sağlasa bile uzun dönemde kişinin hayatını kısıtlamaya, kendini kötü hissetmesine, giderek başka alanlara yayılmasına sebep olabilir. Tedavide hem ilaçlar hem de psikoterapiler uygulanmaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi de öncelikle panik ataktaki bedensel duyumların bir anatomisi çıkarılır. Bunun yanlış yorumlamalarla; kaçma, kaçınma ve güvenlik arama davranışları ile bağlantısı kurulur. Bu aşamalardan sonra davranışçı müdahalelerle kişiye düşüncelerini test etme fırsatı sunulur.

Devamı