TR Doktor

Anestezi ve Reanimasyon Nedir?

 Anestezi Hekimi Kimdir ?

Anesteziyoloji ve Reanimasyon hekimi;Tıp Fakültesi mezunu olup bu dalda dört yıllık uzmanlık eğitimini tamamlamış olan tüm ameliyat boyunca ve ameliyat sonrasında, ağrı ve diğer nahoş duyguların duyulmasını önleyip ortaya çıkan tüm tıbbi sorunları anında teşhis edip tedavi eden, bunun için gerekli tıbbi yöntemleri ve kuralları ameliyat öncesinde başlayıp ameliyat sonrasına kadar uygulayan hekimdir.
Bu amaca yönelik olarak anestezi uzmanı hastanın ameliyat sürecini güvenle geçirmesi için hastayı ameliyat öncesinde inceler, muayene, test ve gerekli konsültasyonlar sonucunda bir anestezi planı oluşturur. Anestezi doktoru da hastanın ameliyat boyunca ağrısız olmasını sağlamanın yanısıra ameliyat sırasında hastanın tüm hayati fonksiyonlarının(örneğin nefes alma, nabız, tansiyon gibi ) kontrolünden ve sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinden de sorumlu kişidir.

Anestezi uygulaması tıp eğitimi üzerine anestezi ve reanimasyon uzmanlığı eğitimi yapmış olan doktorlar tarafından uygulanabilir. Anestezi hekimlerinin ameliyat boyunca yardımcılığını yapmak üzere eğitilmiş olan anestezi teknikerleri de anestezi ekibinin çok önemli bir parçasıdır.

Hastalara, ameliyathaneye daha rahat gelmeleri için “premedikasyon” denilen, genellikle ağızdan bir ilaç uygulanır. Ameliyathaneye alınan hastanın öncelikle damar yolu açılır. Ardından kalp, solunum ve tansiyon gibi hayati fonksiyonları izlemek için hasta monitörize edilir. Bu hazırlıklar sonrasında genel anestezi için, sadece anestezi uzmanının yetkisindeki özel ilaçlar, takılan serum yoluyla hastaya uygulanır. Solunum yolu devamlılığı ve güvenliği için nefes borusuna özel bir tüp yerleştirilir. Güvenli anestezi derinliği sağlandıktan sonra anestezi uzmanının izniyle ameliyata başlanabilir. Anestezinin devamlılığı, solunum yolu ve damardan verilen ilaçların beraberce yada ayrı ayrı uygulanmalarıyla sağlanır. Ameliyat bitimini takiben kullanılan anestezi ilaçları sonlandırılarak anestezi uzmanı gözetiminde hasta uyandırılır ve uyanma odasına alınır. Hasta burada ısıtılır, ağrısı dindirilir, bulantı ve kusmaya karşı önlemler alınarak, konforlu bir şekilde odasına gönderilir.

Anestezi ve Reanimasyon Makaleler

Medikal Park Tarsus Hastanesi Tıbbi Bölümleri

Uzman Özel Medical Park Tarsus Hastanesi

Anestezi ve Reanimasyon Soruları

Anestezi ve Reanimasyon Videoları