TR Doktor

Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) Nedir?

Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen)

Besin gruplarının büyüme ve gelişmenin aynı zamanda sağlığın korunması için dengeli bir biçimde tüketim planına diyet denilmektedir.

Sağlıklı ve kaliteli bir şekilde yaşamımızı sürdürmek için hayatımızın her döneminde doğru ve dengeli beslenmeliyiz. Bu nedenle, Beslenme ve Diyet Üniteleride sağlığı koruyucu ve bazı durumlarda da tedavi edici özellikte ‘kişiye özel beslenme programı’ uygulanmaktadır.

Kişiye özel beslenme programı hazırlayan Beslenme ve Diyet Üniteleri bireylere sağlıklı bir şekilde beslenmeyi öğretmeye veya bir sağlık sorunuyla başvuran kişilerde beslenme davranış değişikliği sağlamaya çalışmaktadır.

Ünitelerie başvuran hastalarımızın fiziksel ve kişisel özelliklerine uygun beslenme programları hazırlanarak hedeflenen kiloya ulaşmaları konularında yardım edilmektedir.

İlk muayenede bireyin beslenme alışkanlıkları ayrıntılı olarak gözden geçirilmektedir. Vücut yağ, kas, su oranı ve mevcut yağın vücuttaki dağılımı tespit edilerek; yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite ve kan bulguları doğrultusunda kişiye özel bir beslenme programı planlanmaktadır ve düzenli olarak takip edilmektedir.

Beslenme ve Diyet Uzmanımız hastalıklara uygun beslenme programları, zayıflama ve şişmanlama konularında hizmet verirken ayrıca diyabet, gebe – emzirme dönemi, çocuk ve adolesan dönemi gibi özel durumu bulunan bireylere de beslenme programları düzenlenmekte, eğitimleri verilmekte ve takipleri yapmaktadır.Beslenme ve Diyet Uzmanı
Beslenme ve diyet uzmanı; diyetisyen unvanını diploma ile aldıktan sonra besin, beslenme ve diyetetik alanında bilim uzmanlığı ve/veya doktora derecesi almış diyetisyendir.


Diyetisyenlerin Çalışma Alanları

  • Tedavi kurumları (özel ve kamuya bağlı hastaneler, poliklinikler, sağlık merkezleri, diyaliz üniteleri, vb.)
  • Toplu beslenme sistemleri (yemek fabrikaları, otel yiyecek ve içecek bölümleri,  toplu beslenme yapılan tüm özel ve kamu kuruluşları, vb.)
  • Halk sağlığı hizmeti verilen kurumlar (Ana-çocuk sağlığı merkezleri, sağlık ocakları, çocuk ve yaşlı bakımevleri, spor okulları, vb.)
  • Besin sanayi
  • Araştırma kurumları
  • Eğitim kurumları

Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) Soruları

Diyet

Diyete ara vermenin olumsuz sebepleri nelerdir tekrar başlanılsa çok zorluk çeker miyim?

kilo

hocam 19 yasindeyim ama 53 kliodayim kilo alamiyorum

Süt

Her gün ara öğünde süt içilmesi doğrumudur?

Sağlıklı beslenme

Yeşil çay günde kaç kere içilmelidir.

Kilo almak istiyorum

Düzenli yemek yemeye karşı kilo alamıyorum

Kilo

Sağlıklı kilo vermek mümkün mü?

zayıflama

zayıflamak istiyorum kiloım 60 ama çok rahatsızım bubun için çok yol denedim ama olmuyor göbeğim gitmiyor asrtık iki kat oldular midem ve alt bölgfem cok geniş

Zayıflama

Merhaba,ben 57 kiloyum ve boyum 1.60 ama basen ve baldırlarım beni çok rahatsız ediyor acaba onları nasıl inceltebilirim.Bunun için bir yemk programı gibi bişeey tavsiye edebilirmisiniz.???

zayıflama

zayıflamak istiyorum kiloım 60 ama çok rahatsızım bubun için çok yol denedim ama olmuyor göbeğim gitmiyor asrtık iki kat oldular midem ve alt bölgfem cok geniş

Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) Videoları