TR Doktor

Beyin ve Sinir Cerrahisi Nedir?

Nöronavigasyon: Beyin, omurilik ve sinir cerrahisinde ameliyatlar 3 boyutlu görüntüleme imkanı sağlayan nöronavigasyon sistemi ile yapılmaktadır. Bu yöntembeyin tümörleri, beyin tümör biyopsisi, omurga ve omurilik cerrahisi ile Parkinsoncerrahisinde kullanılmaktadır.

Beyin ve Sinir Cerrahisi İlgi Alanları

BEYIN KANAMALARI: Aniden şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma ve görme bozukluğuyla kendini gösterir. Geçici bilinç kaybı da olabilir. Hastanın ensesinde ağrı ve sertlik de olabilir. Kanamanın şiddetine göre tek taraflı kol ve bacaklarda kuvvetsizlik de olabilir. Beyin kanamalarının, kafa travmaları haricinde en sık görülen sebepleri; beyin damarlarında balonlaşma (anevrizma), beyinde damar yumağının olması (arteriovenöz malformasyon), hipertansiyon ve kan hastalıklarıdır.

BEYIN TÜMÖRLERI: Baş ağrısı, bulantı ve kusma, nöbet geçirme, tek taraflı kol ve bacakta kuvetsizlik ve uyuşukluk, bulanık görme, çift görme gibi şikayetler mevcut olabilir. Sadece baş ağrısı da olabilir. Baş ağrısı zamanla artış gösterir. Ağrı kesicilerle azalabilir. Fakat tekrar başlar ve beraberinde sıklıkla bulantı ve kusma da mevcuttur.

KAFA TRAVMASI: Trafik kazası, yüksekten düşme, kafaya sert bir cisimle vurulması, doğum travması gibi sebeplerle olabilir. Travmanın şiddetine göre baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi şikayetler olabileceği gibi, nöbet geçirme, bilinç kaybı gibi şikayetlerde olabilir. Mutlaka hastaneye başvurulmalıdır.

OMURGA TRAVMASI: Özellikle trafik kazaları ve düşmeler nedeniyle ve ileri yaşlardada osteoporoz (kemik erimesi) sebebiyle omurga kırıkları olabilmektedir. Hastanın şiddetli sırt ve bel ağrıları, bacak ağrıları, bacaklarında güç kaybı ve idrar problemleri olabilmektedir. Hastanın şikayetleri, muayene bulguları ve radyolojik inceleme sonuçları neticesinde açık yada kapalı cerrahi müdahaleler başarı ile yapılmaktadır.

OMURILIK TÜMÖRLERI: Her yaş grubunda görülebilmektedir. Sırt ve bel ağrısına yol açabileceği gibi, kol ve bacaklarda kuvvet kaybı, his kaybı, idrar kaçırma yada yapamama gibi şikayetlere yol açabilir.

BEL FITIĞI (LOMBER DISK HERNISI): Bel ve bacaklarda ağrı, kuvvet kaybı, uyuşukluk şikayetlerine yol açabilir. Ağır kaldırma, ani bel hareketi yada düşme sonrasında bu şikayetler aniden ortaya çıkabilir. Fakat bu şikayetler hafif olarak mevcut olup, zaman içinde de artış gösterebilir. Geçmeyen bel ve bacak ağrıları mevcudiyetinde mutlaka hastaneye başvurmak gerekir.

BOYUN FITIĞI (SERVIKAL DISK HERNISI): Boyun, omuz, kollarda ağrı, uyuşukluk, kuvvet kaybı gibi şikayetlere yol açabilir. Şikayetler geçmez yada artış gösterirse mutlaka hastaneye başvurulmalıdır.

BAŞ BÜYÜMESI (HIDROSEFALI): Yeni doğan bebeklerde, doğumu takiben başında beklenenden daha fazla büyüme ortaya çıkar. Bebek yeterli beslenemez. Nöbetleri olabilir. Farkedilince hemen hastaneye getirilmelidir.

DOĞUŞTAN BELDE ŞIŞLIK (MIYELOMENINGOSEL): Doğar doğmaz mevcuttur. Şişliğin üzeri, temiz bir bezle örtülür. Şişliğin üzerine hiçbir ilaç tatbik edilmez. Hasta hemen hastaneye getirilmelidir.

YÜZ YARISINDA KASILMA (HEMIFASIAL SPASM): Yüzün bir yarısında, istem dışı ortaya çıkan kasılmalardır. Kasılmalar, aralıklarla ortaya çıkar ve tekrarlar. Geçmeyen yüz yarısında kasılma mevcudiyetinde mutlaka hastaneye başvurulmalıdır.

YÜZ AĞRISI (TRIGEMINAL NEVRALJI): Bir yüz yarısında şimşek çakar yada bıçakla oyarcasına şiddetli olan ve aralıklarla ortaya çıkan ağrılardır. Ağrılar yemek yerken yada yüze dokunmakla da şiddetlenebilir. Ağrının sebebi yüz siniriyle ilgili bir hastalıktan kaynaklanmaktadır. Ağrının sebebi olarak yanlışlıkla dişler, damak yada başka sebepler zannedilir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi İle İlgili Uzmanlar

Tüm Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanları

Beyin ve Sinir Cerrahisi Soruları

unutkanlık

annem 1937 doğumlu unutkanlığı var dalgın duruyor eskiyi hatırlıyor ama gün içerisinde yaptığı işleri unutuyor. nöroloji doktoruna gittik depresyon hapı verdi. Ancak sonuç yine olumsuz beyin emarı çektirdik damara kapalı olduğunu söylediler. B u unutkanlık hastalığının tedavisi var mı Nasıl bir yol izlememiz gerektiğini rica ederim.

bas agrısı

Basım cok kotu agrıyor seslerden ısıktan cok rahatsız oluyorum bunun nedenı mıgren mı acaba

Beyinde kitle

Beyinde kitle sağ kulak arkasında sıvı baskı yapıyor ameliyat riski nedir

Tramva Tedavisi

Geçmişimde yani küçük lugumde unutamadığım olayi nasil çözüm bulabilirim,Sürekli ağlıyorum ve canim yaniyor aklimdan çıkmıyor.Artik bunaldim yol bulamıyorum.

Bel fıtıgı

Hocam bende bel fıtığı var 3 ay önce amaliyat oldum ama tekrar oluşmuş tekrar ameliyat diyorlar olmak istemedim amaliyatdan önce sol bacağında uyuşma güç kaybı zayıflama yoktu şimdi bunların hepsi var neyapmam gerek.

MİKRO ADENOM HİPOFİZ VE CHIARI 1 VAR

SORUM BU RAHATSIZLIĞIMLA ŞU AN GEBELİĞİM VAR BANA DOĞUMDA HERHANGİ BİR SIKINTISI VARMI NORMALDOĞUMMU YOKSA SEZERYANMI YAPMAM ÖNERİLİR ADENOMUM 6/7 MM CHIRARI 1 İSE 12 MM VE 2 NORMAL DOĞUMUM VAR BU RAHATSIZLIĞIMLA

tumor

hocam merhaba annem glıoblastom tanısı aldı ama ıgne ıle parca almadılar amelıyat onerdıler sız parca alınmasını onerır mısınız

beyin minimal heterojenite

bayılma sonucu Beyin mr ım çekildi. mr raporunda "kesit dahilinde sağ frontal kemikte diploe mesafesinde minimal heterojenite dikkati çekmektedir. " "kesit dahilinde her iki maksiller sinüste retansiyon kistleri mevcuttur. Ethmoid hücrelerde minimal inflamatuar sinyal değişiklikleri saptanmıştır" şeklinde yazıyor. Konuyla ilgili bilgi alabilir miyim?

beyin

Merhaba kızım 6 yaşında ikizler bu hafta 2. bi atak gecirdi ilkini anlamadık yatagındaydı agzından su gelmişti biz tükürügünü yutamadı zannettik ikincisi gözümüzün önünde oldu yatagından kalktı geldi anne dedi ama gözleri sabitlenmiş boş bakma durumundaydı cenesi sag tarafa dogru kayıp titriyordu agzından seffaf sular geliyodu biz biraz sakinleştirmeye calıstık ve 1 dk gibi bi süre öyle kaldı ve kendine geldi acaba neden böyle bir durum oluyor cevap verirseniz cok sevinirim.

Boyunda agri

Merhaba hocam boynumda agri var yuzume ve koluma uyusukluk seklinde yayiliyor bazen konusamayacak hale geliyorum hangi bolume gitmeliyim dahiliye uzmani fizik ve rehabilitasyon dahiliye uzmani beyin cerrahi diyor tesekkurler

Beyin ve Sinir Cerrahisi Videoları