TR Doktor

Çocuk Göğüs Hastalıkları Nedir?

Göğüs hastalıkları, özellikle akciğerlerin pnömoni, plörezi, tüberküloz, bronşektazi, akciğer kanserleri, plevra hastalıkları, mediasten hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları (KOAH), astım gibi solunum sisteminin alt bölümlerininhastalıkları ile ilgilenen bir daldır.

Solunum sistemi hastalıkları, tüm dünyada ve ülkemizde çocukların en sık doktora başvuru ve hastaneye yatış nedenleri arasındadır. Solunum sistemi ve akciğer direkt olarak çevre ile ilişkilidir. Bu nedenle de solunum sistemi; enfeksiyonlar, alerjenler, hava değişiklikleri gibi birçok faktörden kolayca etkilenmektedirler. Sağlıklı bir çocuk bir yılda 5-8 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilmektedir. Çocuklar büyüdükçe bu sıklık azalmaktadır; ancak bazı çocuklar çok sık solunum yolu enfeksiyonları geçirirler ve bu enfeksiyonları takiben uzun süren öksürük, hırıltı nefes darlığı şikayetleri olabilmektedir.

Öksürük, hırıltı, nefes darlığı ile gelen bir hastada kistik fibrozis, yabancı cisim aspirasyonu, reflü, bağışıklık sisteminde yetersizlik, doğumsal hava yolu anormallikleri  gibi birçok farklı  hastalık altta yatan gerçek sebep olabilmektedir. Bunun için araştırılması sağlanmalıdır. Özellikle büyüme gelişimi iyi olmayan, tedavilere olumlu yanıt vermeyen, sık hastane yatışları olan ve şikayetleri doğumdan itibaren başlayan hastalar araştırılması gerekmektedir.

Çocuk Göğüs Hastalıkları İle İlgili Uzmanlar

Tüm Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanları

Çocuk Göğüs Hastalıkları Makaleler

Çocuk Göğüs Hastalıkları Soruları

alerjik bronsit

merhaba hocam oglum aralik ayindan hasta hic iylesmiyor doktora goturduk alerjik bronsit dediler hep gogsunde hirilti oluyor oksuruyor ama balgam sokemiyor kosarken hirilti daha cok oluyor allah rizasi icin bana ne yapmam gerektigini soyleyin bu arada cocugum 2 yasinda

Çocuk Göğüs Hastalıkları Videoları