TR Doktor

Çocuk Nefrolojisi Nedir?

Çocuk Nefrolojisi çocuklarda böbrek, idrar yolu ve mesane ile ilişkili hastalıklarla ilgilenmektedir. Böbrekler vücudumuzda çok vital fonksiyonları olan organlardır . Erişkin dönemdeki kronik böbrek hastalıklarının önemli bir kısmı çocukluk çağında başlayan hastalıklara bağlı olarak gelişmektedir . Çocukluk çağındaki böbrek ve idrar yolları hastalıklarının erken tanınması ve uygun tedavisi, böbrek fonksiyonlarının korunması ve kalıcı böbrek hasarının önlenmesi açısından son derece önemlidir. Hastanemizde Çocuk Nefrolojisi uzmanımız tarafından tanı, tedavi ve izlemi yapılan nefrolojik hastalıkların başlıcaları şunlardır: -Nefrotik sendrom -Akut ve kronik böbrek yetmezlikleri -Akut ve kronik glomerülonefritler -Diyaliz tedavileri -Böbrek nakli -Böbrek tübül hastalıkları -Hipertansiyon -idrarda kan veya protein saptanması, -Hidronefrozlar, -Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, -Çocuklarda gece yatak ıslatma -Diğer idrar yolu ve mesane sorunları.

Çocuk Nefrolojisi bebeklerin ve çocukların idrar yolları ve böbrek hastalıklarının tetkik ve tedavileri yapılmaktadır. Doğuştan veya sonradan ortaya çıkan enfeksiyonlar, kanamalar, kistler, tümörler, böbrek yetmezlikleri, hipertansiyon, FMF (ailevi Akdeniz ateşi), ve böbrek ve idrar yolları taşları bu ünitenin sorumluluk alanına girmektedir.

Çocuk Nefrolojisi Makaleler

Çocuk Nefrolojisi Soruları

çocuk böbrek rahatsızlığı

merhaba hocam diyarbakırda bir kamu kurumunda memurum bizim çocukta böbrek büyümesi var onu sizin hastaneye yatırıp tedavi ettirmek istiyoruz maliyeti ne kadar yada günlük yatış ücreti ne kadar bilgi verebilirmisiniz.

Sık sık enfeksiyon

Çocuğum çok sık idrara çıkıyor.Birde idrarında pembemsi kan geliyor. Devamlı tahlil yaptırıyoruz daha bir hafta olmadı temiz çıktı sık sık enfeksiyonda geçiriyor ne yapmam lazım

İdrarda kalsiyum miktarı

İyi Günler, Size bir sorum olacaktı. 10 yaşındaki oğlumun 24 saatlik idrarında kalsiyum miktarına bakıldı ve 219,3 mg çıktı.Oğlum 30 kilo civarında, yorumunuzu merak ediyorum.Teşekkürler, iyi çalışmalar..

Çocuk Nefrolojisi Videoları