TR Doktor

Dahiliye - İç Hastalıkları Nedir?

DAHİLİYE - İÇ HASTALIKLARI

Modern tıptaki bilimsel ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak İç Hastalıkları (Genel dahiliye) kendi içinde dallara ayrılmakla beraber erişkin hastaların cerrahi dışındaki sağlık sorunlarının tümünde ilk başvuru merkezi ve çözüm ünitesi olmaya da devam etmektedir.

Nefroloji, Endokrinoloji, Gastroenteroloji, Göğüs Hastalıkları, Hematoloji, Onkoloji, Enfeksiyon Hastalıkları, Romatoloji İmmunoloji-Allerji, Diabet, Kardiyoloji gibi hızla gelişen yan dallar Dahiliyenin içinden doğmadır.

Dahiliye geniş kapsamlı bir bilim dalıdır. Çeşitli şikayetler sebebi ile hastaneye başvuran hastaların ayakta ve yatarak tedavilerinin düzenlendiği bir bölüm olup, şikayetlerini çözümlemede kılavuz görevi görmektedir. Bu sebeple hastaların tetkiklerinin yapıldığı, ilk teşhisin konulduğu, hastalığın durumuna bağlı olarak tedavisinin düzenlendiği ya da bir başka branşa sevk edildiği bölümdür.

Hastayı objektif bir şekilde değerlendirmek ve tedavi etmek Dahiliyenin temel prensibidir.

İç Hastalıkları; şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları,kan hastalıkları, sindirim sistemi (mide ve barsaklar)hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, hormon hastalıkları ve şişmanlık gibi sorunlarınızda başvurmanız gereken bir branştır.

Ateşli hastalıklardan metabolik hastalıklara, böbrek hastalığından, karaciğer hastalıklarına tüm problemlerin başvuru ve çözüm noktası İç Hastalıklarıdır.
İç hastalıkları Uzmanı, cerrahi tedavi gerektiği durumlarda genel cerrahi başta olmak üzere tüm cerrahi branşlara yönlendirmektedir.

İç Hastalıkları Bölümünün İlgilendiği Başlıca Konular

  • Hipertansiyon
  • Diabet
  • Bronşit
  • Astım
  • Tiroid Hastalıkları
  • Peptik Ülser (Mide Ülseri)
  • Anemi (Kansızlık)
  • Romatizmal Hastalıklar
  • Karaciğer Hastalıkları
  • Geriatri

 

Dahiliye - İç Hastalıkları Makaleler

Dahiliye - İç Hastalıkları Soruları

Huzursuz bağırsak sendromu

Hocam merabar sol karnımda ağrı nedeniyle doktora gittim.Ağızdan ve damarda ilaç verilerek tomografi çekildim ve doktor birşeyimin olmadığını gaz dağılımında sorun olduğunu söyledi(İBS).Hocam bağırsaklarımda olan hastalıklar tomografiyle görünürmü önemli bir hastalığım olsaydı görünürmüydü? Teşekkürler

Şeker

Merhabalar.Ben 2 yıl önce 587 ile şeker teşhisi kondu.kilom 105 boyum 181 cm .iki yıldır diyet ilaç yürüyüş yaparak kilo 78 düştü bugünlerde şekeri ölçüyorum değerler hep normal çıkıyor. Ara ara üzüm incir dondurma kola gibi yiyecekleri yememe rağmen 1 ve 2 nci saatlik ölçümlerde dahi şeker değerleri hep normal çıkıyor. Değişik cihazlarlada denedim durum aynı. Şimdilerde seker hastalığımı gösteren bir rapor alacam.Acaba bende şeker iyileşmiş midir. sen şeker hastası değilsin diyebilirler mi. Bir başka deyişle sen şeker hastası değilsin derler mi.2 yıldır raporlu ilaç kullanan şeker hastasıyım. Aç kaldığım zaman şekerim düşüyor elim ayağım titriyor.tesekkurler

karaciğer enzimleri

merhaba hocam ast 30,alt 47,ggt 108, alkalen fos 70 ,trigliserid158 erkek yaş 35 sigara ve alkol kullanmıyorum ibs hastasıyım ama eskiye göre iyiyim değerlerim yüksekmi hocam bu değerleri düşürmek için ne yapmalıyım 10 gün öncesine kadar bitkisel .. kullanmıştım uzun bir süre

B18.1 -KRONİK VİRAL HEPATİT B, DELTA AJANSIZ

iyi gunler efendım bende hapatıt b oldugunu soyledıler hastalığımın ısmı de bu sekılde bu hastalıgımın tamamen gecme ıhtımalım varmıdır acaba dna ma baktılar ılk basta saptanmadı sonucu aldım daha sonra 7994 olmustu tekrar yaptım yıne saptanmadı cıktı neden oluyor acaba bılgı verırsenız sevınırım

Diyabet

5 yıldır şeker hastasıyım. Açlık şekerim 60 ila 170 arası. İnsülin kullanmıyorum. Uygun bi tedavi varmıdır acaba

Test yorumlama

Glukoz insulin O dak.70 _ 0 dak.2.5 60 dak.69 _60 dak.12.6 120dak.62 _120dak.9 180dak.74 _180dak.5.3 240dak.80_240 dak.7 300dak.83_300.dak3.3 Yapilan hipoglisemi testi sonuclarim boyle yorumlarsaniz sevinirim.Tesekkurler.

Karın şişliği

Merhaba ben 2.5 ay önce geri çekilme ile birliktelik yaşadım 8 gün sonra adet oldum 19 gün sonda idrar testi yaptım negatif çıktı ikinci adetimi oldum üçüncü adetim geç oldu ve az bir kan ile meydana geldi bu 2.5-3 aylık süre içinde karnımda ara ara şişlik oluştu adet olduğum için internet üzerinden doktor gebe olamazsın dahiliyeye görün dedi son birkaç gündür karnımda bir şişlik var rahatsız edici gözle görünür ve sürekli idrarım varmış gibi hissediyorum dışkımda da mukus artışı var kokusunda ve yapısında da bir değişiklik var gibi birkaç hafta önce ishal oldum şiddetli bir şekilde ishal ve kabızlık sık yaşadım 3 ayda

Annem hakında

Bir insanın kemiğinde ilik kalmaması ne gibi sonuclara neden olur tedavisi nedır

Gillibert sendromu

Yaklaşık olarak 7 yıl önce doktorum tarafından bana gillibert sendromu teşhisi konuldu. Şuan TSK’da astsubay olarak görev yapmaktayım. Bu hastalığın yaptığım mesleğe herhangi bir olumsuz etkisi olur mu ?

BAŞ DÖNMESİ MİDE BULANTISI

BAŞ DÖMESİ VE BERABERİNDE MİGDE BULANTISI, ÇARPINTI SEBEBİ NE OLABİLİR.

Dahiliye - İç Hastalıkları Videoları