TR Doktor

Estetisyen Nedir?

Güzellik, sınır tanımayan ve değişken bir olgudur. Aslında aynaya baktığımzda kendimiz iyi hissetmemizi sağlayan her şeydir diyebiliriz. Her zaman daha güzeli olabilir düşüncesinden yola çıkarak bizler için bir iyileştirme çabasına giren uzmanlar, pek çok bakım ürünleri ve tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu işlerle ilgilenen insanlar da kozmetolojist ve estetisyen olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki bu iki branş arasında ne gibi farklılıklar vardır, neler yaparlar ? Öncelikle kozmetoloji kavramını inceleyelim;

Kozmetoloji nedir

Kozmetoloji, insan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve vücut kokularını düzeltmek, korumak veya iyi bir durumda tutmak olan saç boyaları ve saç açıcılar da dahil bütün preparatları, maddeleri inceleyen ve geliştiren bilim dalıdır.

Kozmetolojist ise bu bakım ürünlerini ve yöntemlerini geliştiren uzmandır. Ancak bu alanda çalışan uzmanlar sadece kozmetik uzmanları değildir. Estetisyenler de kozmotolojinin önemli bir parçasıdır.

Estetisyen kimdir

Estetisyen, kusurları kapatmak veya güzeli daha da güzel yapmak adına gerekli tüm müdahaleleri, dokunuşları yapan kişidir.  Kozmetoloji alanında geliştirilmiş ürünleri en doğru şekilde hastalarına uygulayacak kişi estetisyendir. Bu açıdan baktığımızda bir estetisyen, kozmetolojiye dair birçok şeyi bilmek zorundadır. Aynı şekilde uzmanlar, dermatoloji hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü tüm bu branşlar birbiriyle bağlantılıdır.

Estetisyen Soruları

Estetik

Çenemin biraz gerisinde yanağımın altında küçüklükten gelen bir deforme oluşmuş. O bölgede bir boşluk var ve sanki kemik de hafiften içe çekilmiş gibi. Dolayısı ile yüzümün diğer tarafına göre daha küçük ve biraz yamuk yanağımın alt kemiği. Bunun bir tedavisi mümkün müdür?

Karın yağları

Leyla Hanım Merhabalar, 76 KG ağırlığında 168 boyundayım. Göbek kısmından bel bölgesine kadar ciddi miktarda yağlanma var. Bilgisayar başında çok vakit geçirdiğimden ötürü hareketsiz kaldığımı biliyorum bilahare çeşitli egzersizler yapıyorum. Diyet programına uyuyorum ancak bölgesel yağda belirli bir azalış göremiyorum. Kilo verdiğimde genel itibari ile vücudun dengeli bölgelerinden gidiyor sanırım. Bu konuda ne gibi bir öneriniz olabilir. Liposuction haricinde, teşekkürler.