TR Doktor

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon'un uğraşı alanı olan, çeşitli hastalıklar veya yaralanmalar nedeniyle, vücudun çeşitli kısımlarının fonksiyonlarının yitirildiği veya tehdit edildiği durumlarda, hastaların yaşam kalitesini geliştirmek amaçlanmaktadır.

Temel olarak hastalarımızın bağımsız hareket potansiyellerinin arttırılması, ağrılarının giderilmesi, maksimum hareket kabiliyetinin kazandırılması için modern rehabilitasyon teknikleri uygulanmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümleri'nde, ortopedik rehabilitasyon kapsamında, spor yaralanmalarının rehabilitasyonu, kırık sonrası rehabilitasyon, menüsküs ameliyatı sonrası rehabilitasyonu, protez ameliyatı geçirmiş hastaların rehabilitasyonu gibi alanlarda hizmet verilmektedir.

Kas hastalıklarının rehabilitasyonla tedavisi kapsamında, eklem problemlerinin önlenmesi veya eklem kısıtlılığının açılması, bel ve boyun ağrılarının tedavisi, romatizmal hastalıkların rehabilitasyonu gibi alanlarda uluslararası fizyoterapi protokolleri ile tedavisi yapılmaktadır.

Nörolojik rehabilitasyon alanında, kas, tendon ve sinir yaralanmaları sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon, tam veya kısmi felçli, omurilik yaralanmalı hastaların ve serebral palsi rehabilitasyonu hizmetleri verilmektedir.

Romatizmal hastalıkların tanı ve medikal tedavisi sonrasında eklem kontraktürlerinin önlenmesi ve fonksiyon kayıplarının azalması için özellikle romatodit artrit ve ankilozan spondilitli hastalarda hastaya göre düzenlenen fizik tedavi ve rehabilitasyon programları uygulanmaktadır.

Osteoporoz ve dejeneratif eklem hastalıklarının rehabilitasyonu, fibromiyalji sendromu ve miyofasiyal ağrı sendromu, çene eklemi hastalıkları, omurga eğriliği (Skolyoz) tedavisi, solunum rehabilitasyonu, kardiyak rehabilitasyon, vertiga rehabilitasyonu, el yaralanmaları için Mikrocerrahi ameliyatları sonrası rehabilitasyonu, özellikle kadınlarda obstetrik ve üro-jinekolojik fizyoterapi uygulamaları yapılmaktadır.

Eklem içi enjeksiyon, yumuşak doku injeksiyonları, kas iskelet sistemi hastalıklarında PRP uygulaması, nöralterapi, mezoterapi, kuru iğ ile ağrı tedavisi ,gibi geniş bir yelpazede fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri de sunulmaktadır.

Serebral palsi, beyin felci ve omurilik yaralanması sonrasında gelişen spastisitelerde (kas spazmı) BOTOX (Botilinum Toksin) uygulaması bu alanda tecrübeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı tarfından uygun hastalarda yapılmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon İle İlgili Uzmanlar

Tüm Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanları

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Soruları

bel fıtığı

10dkdan fazla biryerde sabit oturduğum zaman kemiğim ağrıyor

alternati tedaviler

Hocam bende bel fıtığı ve boyun fıtığı var. Nöralterapi , proloterapi, pRP, ozon, manuel terapi, akupunktur, tıbbi hacamat, sülük gibi doğal yöntemlerden hangisini önerirsiniz?

27 yasinda halen kocaman sivilceler

Merhaba Mehmet Sıddık bey, Yaş 27, Evli ve 1 çocuk annesiyim buna rağmen yüz, boyun bölgemde buyuk rahatsiz edici sivilcelerim var. Özellikle regl dönemlerinde coğaliyor, 2 aydir polikistik over sendromu nedeniyle regl olamamaktayim, sivilcelerim alip basini gidiyor engel olamiyorum ergenlik donemlerinden bu yana sivilce icin bircok ilac kullandim en son roacutane kullandim bi sure gecti ancak yeniden oldu? Ben ozan tedavisini internet araştirmalarimdan okudum. Sosyal guvencem genel saglik sigortasi kapsaminda. Ozan tedavisi yaptirabilir miyim? Maliyeti ne olur? Tesekkurler ve iyi çalismalar...

omurga

omurgam dışarıdan belli oluyor sırtımdan. zayıfımda acaba sebebi bumu yoksa başka bir sebebimi var acaba?

Bel fıtığı

Bel fıtığım var. Tek çözüm Ameliyat mıdır?

bel fitigi bel kaymasi var

belim surekli tutukluk yapiyor hangi doktora gitmeliyim romatizma doktoru takip ediyordu be fizik tedavisi gordum 1 sene boyunca ve infiltration yapti belimden ama halen belim rahatsiz agriyor ve tutuluyor. ne yapmaliyim

Bel Fıtığım

Bel fıtığım var fizik tedaviye girmek için zamanım yok, alternatif tedavi önerir misiniz?

41 derece sola bakan torokal sıkolyoz

Hocam 41 dderece sıkolyozum var fizik tedaviyle düzelirmi yoqsa illa amelyatmı olmam gerekior. Korse tedavisi felan tam bilgi almak istiorum hayatımı kotü etkilior şekil bozukluluğu felan sikintili yani hocam tedaviye nası başlamam gerekior ve ne yapmam gerekior

Ataksi

Ataksi tentakteji hastalığının tedavisi varmıdır.

SAĞ UST KOL KOPMA KIRIĞİ TEDAVISİ

Iyi gunler, Nedenini bilmedigim bir ani hareketten dolayı sağ üst kol (omza yakın) kopma kırığı ve kemik iliğı ödemi olustu.Kolumu hiç hareket ettiremiyorum. Ne kadar sureli ve nasıl bir tedavi önerirsiniz?