TR Doktor

Genel Cerrahi Nedir?

Genel cerrahi , vücutta sistemik ve yerel sorunların cerrahi yöntemlerle tedavisi yanında, genel prensipler (yara iyileşmesi, yaralanmaya metabolik ve endokrin cevap gibi) konuları içeren ve gelişimleri açısından pek çok cerrahi ve temel tıp dalını etkilemiş bir teknik disiplindir.

Cerrahi kelimesi Latince'de 'chirurgiae' teriminden köken almakta ve 'el işi' anlamına gelmektedir. Cerrahi, tıbbın en eski dallarından biri olup ilaçla ya da diğer tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyen hastalıkların, yaralanmaların, vücuttaki yapı bozukluklarının ameliyatla onarılması ya da hastalıklı organın kesip çıkarılarak doğal ve uygun şekline dönüştürülmesi esasına dayanır.

Ameliyat türleri çoğunlukla organ veya bağlı bulunduğu sistemin adı ile anılmaktadır. Guatr (tiroid bezi), meme, yemek borusu (özofagus), mide, ince barsak, kalın barsak, rektum, anüs, fıtıklar, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, endoskopik ve laparoskopik cerrahi girişimleri Genel Cerrahi alanına girmektedir. Sistemlere göre ayrıldığında ise; guatr ameliyatları, meme ameliyatları, yemek borusu, mide, onikiparmak barsağı, ince barsak, kalın barsak, rektum ve anüs bölgesi ameliyatları, karaciğer ve fıtık ameliyatları Genel Cerrahi'nin kapsamına girer. Genel Cerrahi bazı olgularda sadece ameliyat ile değil koruyucu hekimlik ile ameliyattan korunmayı da hedefler.

Genel Cerrahi Ameliyatları

 • Karın içi organlarla ilgili tüm ameliyatlar
 • Laparoskopik cerrahi
 • Safra kesesi ve safra yollarına ait kapalı ameliyatlar
 • Memenin her türlü hastalıklarının teşhis ve tedavisi
 • Guatr ve tiroid hastalıklarının ameliyatları
 • Kasık, karın, ameliyat sonrası fıtıkların tedavisi
 • Apendisit ( Laparoskopik ) ve diğer akut karın ameliyatları
 • Barsak ameliyatları
 • Hemoroid, fistül, fissür anal apse ameliyatları
 • Kıl dönmesi ameliyatı
 • Karaciğer kist tümör apselerinin tedavisi
 • Her türlü biyopsiler ve kistlerin çıkarılması

Genel Cerrahi Soruları

Alerjik rinit Pnömotoraks ı tetiklermi?

İki ay önce pnömotoraks geçirmiştim tüp takılmıştı ve bugün aynı hastalığı yaşadım, ameliyat oldum doktor tekrar etme olasılığı %1-2 dedi. Tam da alerjik rinit olduğum zamanda bu hastalığı yaşadım. Alerjik rinit bu hastalığı tetikler mi, Alerjik rinit olduğumda yine tekrarlar mı? Agır spor yapmak bu hastalığa sebep olur mu?

Göğüste Kist

Tahlil sonucumu gonderip ameliyatin gerekli olup olmadigini sormak istiyorum. Ameliyat olmadan da bu rahatsizlik gecer mi?

Kilo alamıorum

Hocam 19 yaşındayım kilom 49 50 gelior ortalama ne yapsam kilo alamıorum hastabede kan verdim tahlil felan yapıldı genetik dior ama ailemde ve sülalede zayıf kimse yoq boyum 175 ama kilom en fazla 50 gelior lütfen yardimcı olurmusunuz yememde iştahimdada sikinti yoqtur

Alerjik rinit Pnömotoraksı tetikler mi?

İki ay önce pnömotoraks geçirmiştim tüp takılmıştı ve bugün aynı hastalığı yaşadım, ameliyat oldum doktor tekrar etme olasılığı %1-2 dedi. Tam da alerjik rinit olduğum zamanda bu hastalığı yaşadım. Alerjik rinit bu hastalıği tetikler mi, Alerjik rinit olduğumda yine tekrarlar mı? Ağır spor yapmak bu hastalığa sebep olur mu?

Hemoroid

Doktor ciddi bir hemoroidim olduğunu ve verdiği ilaçları 1 ay kullanmamı söyledi. Kanamam durursa sizce 1 aydan erken sürede bu ilaçları kesmeli miyim? Tualete çıkamadığım için kabızlık ilacı önerdi, 1 haftada 2 kere tualete çıktım ikisi de yumuşaktı , tualetim gelmediğinden çıkmıyordum bu kabızlık mı başka bir şey mi?

Rinoplasti

Ameliyat sonrası morluk şişlik acı ağrı oluyor mu ameliyat tan kaç gün sonra eve gidiliyor ameliyat riskli mı

Alerjik rinit Pnömotoraks ı tetikler mi?

İki ay önce pnömotoraks geçirmiştim tüp takılmıştı ve bugün aynı hastalığı yaşadım, ameliyat oldum doktor tekrar etme olasılığı %1-2 dedi. Tam da alerjik rinit olduğum zamanda bu hastalığı yaşadım. Alerjik rinit bu hastalığı tetikler mi, Alerjik rinit olduğumda yine tekrarlar mı? Ağır spor yapmak bu hastalığa sebep olur mu ?

şiddetli karın ağrısı ve mide bulantısı

Hocam benim annem 2 martta safrasını aldırdı fakat ağrıları hiç dinmedi bu günlerde karnı çok ağrıyor ve midesi bulanıyor sebebi nedir acaba lütfen cevap verin

purulan olmayan mastit

Bu nedir anlamdim

sunet

oglumua sunet yaptırıcam hangı bransı secmem gerek genelcerah yaparmı