TR Doktor

İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları (Göğüs Hastalıkları) Nedir?

Klinik İmmünoloji ve Allerji Ünitesi’nde allerjik astım, allerjik rinit (allerjik nezle), besin, ilaç ve deri allerjileri başta olmak üzere tüm allerjik hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik eğitim ve hasta hizmeti verilmektedir.

Alerji; vücudumuzun bağışıklık sisteminin kendisinden olmayan şeylere karşı gösterdiği aşırı tepki olarak tarif edilebilir. Bu tanımda iki önemli nokta var. Birincisi; vücudumuzun bir parçası ya da yapıtaşı olmayan, ancak bir şekilde vücudumuzla ilişki kuran temasa geçen faktörler. Örneğin; yiyecekler, polenler, böcek ısırıkları, ilaçlar, hayvanlar gibi… İnsan vücudunun dış dünyayla ilişki kuran sistemleri örneğin cildimiz, mide bağırsak sistemimiz ya da solunum sistemimiz ortamda olup biten şeylere karşı tepkisiz kalmaz. Kendisini korumaya savunmaya yönelik tepkiler verir. İkinci önemli nokta ise bu tepkinin bazı insanlarda aşırı olduğudur.

Alerji ve İmmünoloji birçok farklı konuyu kapsayan bilim dalı, özellikle organizmaların bağışıklık sistemlerinin sağlıklı oldukları veya hastalıklı oldukları durumlardaki hâli ve fizyolojik işlevleri ile insanların bağışıklık sistemlerinin uygunsuz bir şekilde işlemesi sonucu oluşan immünolojik bozuklukları (örneğin otoimmün bozukluklar) kapsamaktadır.

Alerji tedavisi için temel çözüm alerjiye neden olan etkenin ortadan kaldırılmasıdır. Birçok insan için alerjenlerden korunmak bile sıkıntıyı büyük ölçüde hafifletir, semptomları ortadan kaldırır. Ancak semptom ve bulgular günlük yaşantıyı ve yapılan işi etkilemeye başladığında doktora başvurmak gerekir.

İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları (Göğüs Hastalıkları) İle İlgili Uzmanlar

Tüm İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları (Göğüs Hastalıkları) Uzmanları

İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları (Göğüs Hastalıkları) Makaleler

İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları (Göğüs Hastalıkları) Soruları

İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları (Göğüs Hastalıkları) Videoları