TR Doktor

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) Nedir?

Kulak Burun Boğaz KBB uzmanı kulaklar, burun, boğaz ve baş-boyunla ilgili yapıların tıbbi ve cerrahi tedavisi konusunda eğitilmiş bir doktordur. Kulak, burun, nazal geçiş, sinüsler, gırtlak, ağız boşluğu, üst yutak ile yüz ve boyunda yer alan yapıların (boyun kitleleri, tiroid, tükürük bezleri gibi) hastalıklarının tedavisi Kulak Burun Boğaz bölümünün kapsamındadır. 

Kulak:
Bir Kulak Burun Boğaz uzmanının benzersiz ilgi alanı kulaklardır. Bu ise duyma bozuklukları, kulak enfeksiyonları, denge bozuklukları, yüz siniri veya kafa siniri bozuklukları ve aynı zamanda dış kulak ve iç kulağın doğumsal hastalıkları ve kanserlerinin tıbbi ve cerrahi tedavisini kapsar.

Hastalıkları:

   - Kulak Çınlaması
   - Kulak Kiri (Buşon)
   - Seröz Otit
   - Dış Kulak Yolu İltihabı
   - Akut Orta Kulak İltihabı
   - İşitme Kaybı

Burun:
Burun boşluğu ve sinüslerin bakımı , Kulak Burun Boğaz uzmanının ilk görevlerindendir. Burun boşluğu, paranasal sinüsler, allerji, koku alma ve burun solunum bozuklukları ve burunun dış görünümü ile ilgili bozukluklar Kulak Burun Boğaz uzmanlığının ilgi alanıdır.

Hastalıkları:

   - Koku Alma Bozuklukları
   - Rhinolight
   - Burun Estetiği - Rinoplasti
   - Sinüzit (Akut, Kronik)

 

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) İle İlgili Uzmanlar

Tüm Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) Uzmanları

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) Soruları

Kulak zarı çökmesi

Hocam selamlar iki gün önce kulak zarı çökmesi teşhisi konulmustu. Bende burnumu tıkayarak ostaki borusunu açma tekniğini uyguladık ve açıldı acaba kulağıma bir zarar vermiş olabilir miyim.. Şimdiden teşekkürler cevabınız için

İlaç yan etkisi

Deklarin adlı ilacı larenjit hastalığı için 500mg günde 2 defa 12 saatte bir verildi fakat nefes alırken ciğerlerde ağırlık ve çarpıntı gibi yan etkileri oldu. İlacı kullanmayı bırakmalı mıyım?

Nazal septum sağa deviyededir

Hocam 1 aya yakındır sürekli olarak baş dönmesi sorunu yaşıyorum. Nöroloji doktoruna gittim mr çekildim sonuca göre birşey yok dedi başın dönecek dedi dalga geçer gibi. Ama mr sonucunda "Nazal septum sağa deviyededir." diyor. Araştırdığıma göre burunla ilgili bir durum. Yardımcı olursanız sevinirim. Sürekli olarak baş dönmesi ve göz kararması oluyor. Anlık hareket yapmıyorum ama yine de sürekli oluyor.

Burun kanaması

Kırklareli devlete acil burun kanamasıyla gittim kanama durmadı tamponla bantlayıp yarın gelin dr görünün diye burnum tamponlu ve kanama devam ediyor

ilaçlarımı kullanmaya devam etmeli miyim

Ameliyat olacağım yakın zamanda. Burun kemiğinde eğrilik var.Doktorum sinüzit,geniz akıntısı ve allerji olduğunu, öncelikle bunları kullanmam gerektiğini söyledi. İlaçlarım bana ağır geliyor ne yapmalıyım? Kullandığım ilaçlar;beklomil,allergodil,dex forte,aferin sinüs,desmont,molcef plus ve asist plus. Midemde ve böbreklerde rahatsızlık çekiyorum ne önerirsiniz?

kulak

hocam meraba annemin kulak agrısı vardı doktora gittik kulak damlası verdi iltihap icin ancan sorun gecmedi tekrar götürdük bu seferde mantan oluşmuş dediler ilac verdiler ancak şikayeti devam ediyor ne yapmamız lazım.

burun kanaması, kemik alımı, estetik

burnum kanıyor diye ameilyat oldum kemik alındı sol taraftan 1 yıl oldu şimdi sağ taraf kanıyor ve kemik rahatsız ediyor estetikte olmak istiyorum ne yapmalıyım

bilgi

mrb hocam. benım sorum: benim sesim konuşurken bariz net bir şekilde çıkmaması bazı kelimeleri çıkarırken zorlanmam ve bazende bir anda örneğin baş diyeceğime bas gibi çıkabiliyor. iki yıl önce istanbulda bir doktorda muayene oldugumda ben de VELOPALATPMAR YETMEZLİK oldugunu söylemiişti anladıgım kadariyla konuşurken havanın burna doğru kaçmasından oluyormuş bunun bir çözümü var mı ameliyatla giderilebilir mi?

kulak tıkanması

merhaba hocam benim 1 yıldır arabada kulaklarım tıkanıyordu yutkununca yada esneyince östaki borusu açılıyordu ancak bir gün arabadan inince kulağım ne yapsam açılmadı öyle tıkalı kaldı sesler de kulağıma farklı gelmeye başladı. içi dolu gibi. sinüzit ameliyatı oldum 3 ay önce ama hala kulaklarım açılmadı.. doktorlar kulağıma muayenede bakıyorlar bir şey yok diyorlar.. ama hocam kulağım tıkalı kaldı ve araçlara binemiyorum iyice tıkanıyor.. sorun ne olabilir ? yardımcı olursanız sevinirim

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) Videoları