TR Doktor
Ankilozon Spondilit sağlık erkek ankilozon spondilit iltihap iltihaplı bel romatizması kadın- erkek

Ankilozon Spondilit Hastalığı Daha Çok Erkeklerde Gözüküyor

Yazar: Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat

Halk arasında iltihaplı bel romatizması olarak bilinen Ankilozon Spondilit (AS) hastalığının daha çok erkeklerde görüldüğü, yaklaşık her 100 hastanın 60'ının erkek, 40'ının kadın olduğu ve erkeklerde çok daha ağır geçtiği belirtildi.

İLTİHAPLI BEL ROMATİZMASI YAVAŞ İLERLİYOR

Ankilozan Spondilit (AS) hastalığının halk arasında iltihaplı bel romatizması olarak bilindiğini ve "daha çok erkeklerde" görülmektedir.

"Her 100 iltihaplı bel romatizması hastasının 60'ını erkekler, 40'ını kadınlar oluşturuyor. Hastalık özellikle erkeklerde daha yıkıcı. Hastalık, erkeklerde kadınlara oranla çok daha agresif olurken, kadınlarda daha sakin seyrediyor

Hastalık, eklem ve omurgayı etkileyen kronik bir seyir izlemektedir. Ankilozan spondilit sırasında ilk eklemler tutulmaktadır. Bu eklem, omurganın alt kesimi ile leğen kemiği arasında yer alır. Hastalığın ilerlemesiyle omurgadaki tüm bölgeler boyun eklemine kadar etkilenebilir.

Zaman zaman diz, ayak bileği gibi diğer eklemler ile göz gibi organların da etkilenebilmektedir.

Hastalık yavaş seyirli başlayan bel-sırt ve kalça ağrısına neden olur, gece ağrısı ve sabah tutukluğu en önemli yakınmalar arasında yer alır. Omurganın alt kesiminden başlayarak disklerin kenarlarında, bağların yapışma yerlerinde iltihap oluşur ve zamanla ilginç bir şekilde bu bölgede kemikleşmeler gözlenir.

Zamanla bel bölgesinden başlayarak boyun bölgesine kadar tüm omurgadaki bağlar, diskler kemikleşir ve omurga adeta tek kemik halini alabilir. Bu durumda ağrı yanında hastanın hareketlerinde de belirgin kısıtlılık oluşur.

Hastaların çoğu, çalışma hayatlarına devam edebilmektedir. Özellikle yeni ilaçların kullanılmasıyla işgücü kayıplarının belirgin düzeyde azaltmaktadır. Hastaların yaşam kalitelerini devam ettirebilmeleri açısından düzenli kontrollerinin yanı sıra egzersiz, kilo kontrolü, sigaradan uzak durmak gibi önlemleri almaları gerekmektedir.

Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.