TR Doktor
Bebek Ve Çocuklarda Koronavirüs Korona Virüs KoronaVirüs CoronaVirüs

Bebek Ve Çocuklarda Koronavirüs

Yazar: Uzm. Dr. Yaşar Hüseyin Onganlar

Yeni koronavirüs ve COVID-19 hakkındaki tüm dünyadan gelen verilere göre belkide en iyi olan haber bebek ve çocuklarda hastalığın şiddetinin çok daha hafif olduğu şeklindedir.

Bununla birlikte, şu anda hiçbir aşı üretilebilmiş değildir. Bu nedenle ebeveynler çocukları koronavirüs bulaşmasın önlemek için   ellerinden gelen her şeyi yapmalıdır.

Çocuklarımızı Koronavirüs ve COVID-19’dan Nasıl Koruyabiliriz?

Virüs çocuğun gözlerine, burnuna, ağzına veya akciğerlerine temas ettiğinde çocuklar COVID-19’a maruz kalmaktadır. Bu genellikle yakındaki enfekte bir kişinin havaya, çocuğun yüzüne, masaya, yiyecek ve eline hapşırıp, öksürdüğünde dağılan virüslerin bulaşması nedeni ile meydana gelir.

Çocukların COVID-19 ile hastalanmasını önlemenin en iyi yolunun onları virüsle hasta olan (veya olabilecek) insanlara maruz bırakmaktan kaçınmaktır.

  • Kalabalıktan kaçının . Mümkün olduğunda çocukları kalabalık alanlardan uzak tutun.
  • Hasta insanlardan uzak durun . Çocukları, aile üyeleri de dahil olmak üzere öksürük veya ateşli hasta olan herkesten en az 1,5 metre uzakta tutun.

Çocuklara Doğru El Yıkama Öğretilmeli

Eller nasıl yıkanır.  Ebeveynleri çocuklarına en az 20 saniye boyunca ellerini düzenli olarak sabun ve ılık su ile yıkamayı öğretmelisiniz. El yıkamanın tamamlanması yaklaşık 20 saniye sümeli.  Yaklaşık zamanlamayı ayarlamak içinde el yıkam süresince mini mini bir kuş konumuştu şarkısını söylemesi bitene kadara devam etmelerini önerebiliiz. Zamanı bu şarkı ile ölçebilirler.

Ne zaman elleri yıkamalılar. Çocuklar tuvaletten sonra, hapşırma, öksürme veya burnundan sekresyon geldiğinde sildikten sonra, yemekten önce (hatta atıştırmalıklar) ve dışarıda oynadıktan hemen sonra ellerini yıkamalıdır.

Ellerini Yıkamak istemez ise ne yapılabilir ? Çocuğunuz ellerini yıkamayı reddediyorsa veya istendiğinde çok sinirleniyorsa, ellerini her yıkadıklarında onu kutlamak içn çıkartma gibi küçük bir ödül vermek onlara yardımcı olabilir. Ellerini yıkarken gerçekten iyi bir iş yaptıkları için onlara ödül vermek işe yarayabilir. Ayrıca ebeveynlerin sık sık kendi ellerini yıkayarak bir örnek oluşturması da yardımcı olur.

Sabun ve su ile yıkamak aslında yeterli. Eğer sabun ve su yok ise bir sonraki en iyi seçeneğin el dezenfektanı olduğunu bilmek gerekiyor.

Bebek Emzirme Ve Koronavirüs

Maske ile emzirme önerilmektedir. Bebeği sütten kesme gibi bir yaklaşım doğru değildir. Önce ellerinizi yıkamalı sonra maske ile bebeğinizi besleyebilirsiniz.

koronavirüsden korunma

Coronavirüsün aile içi bulaşını önlemek için öneriler

Dikkatle öksürün ve hapşırın.  Ailedeki herkesi, elleri yerine dirseğinin iç kısmına öksürmeye ve hapşırmaya ve her seferinde ellerini yıkamaya alışkanlık haline getirmeliyiz.

Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun. Ebeveynler, çocuklara yüzlerine mümkün olduğunca dokunmamalarını hatırlatmalıdır. Çocukların ellerini meşgul edecek bir oyuncak taşımasının yardımcı olabilir. Ancak bu oyuncakları düzenli olarak yıkamamız gerektiğini unutmamalıyız.

Her şeyi temiz tutun. Özellikle seyahat ederken veya hasta olan bir kişinin yakınındayken çocuğunuzun düzenli olarak dokunduğu oyuncakları ve yüzeyleri silin. Evdeki yüzeyleri temizleyin ve temizleyicileri çocuğunuzun ulaşamayacağı kadar yüksek olan veya çocuklara karşı korumalı dolap kilitleriyle sabitlenmiş dolaplarda saklayın.

Çocukların hastalık ve stresini azaltmak için hastalık hakkında konuşun .  Bir aile olarak konuşmak, belirli korkuları tanımlamaya ve gerçekleri netleştirmeye yardımcı olabilir. Okulların kapatılması, insanların evden dışarı çıkmamaları, televizyonda sürekli hastalık ile ilgili konuşulması onların kaygı düzeylerini arttırabilir. Bilgi vermek ve onlarla konuşmak hastalık ayrıca, bir kişinin hastalanması, bir okulun kapanması veya normal rutini kesintiye uğratan başka bir şey olması durumunda ailelerin bir planı tartışmasına yardımcı olur.

COVID-19 hakkında sizin ne hisettiğinizde önemli. Çocuklar size bakacaklar ve sizin kaygı durumunuzu farkedecekler.  Siz iyi hissediyorsanız onlarda iyi hissedecekler.

Tıbbi Durumu Olan Çocuklarda

Astım. Astımı olan çocuklar COVID-19 veya grip dahil diğer herhangi bir solunum yolu hastalığından daha şiddetli semptomlara sahip olabilir. Şimdiye kadar astımı olan çocukların koronavirüs nedeniyle ciddi semptomlar yaşadığına dair herhangi bir belirti yoktur, ancak uyanık olmak önemli. Ebeveynler onları dikkatle gözlemlemeli ve gerekirse değerlendirmek ve ilaçlarının işe yaradığından emin olmak için doktora götürmelidir.

Diyabet. Şimdiye kadar, yeni koronavirüs ile enfekte olduğunda diyabet hastalarının akranlarından daha kötü performans gösterdiğine dair herhangi bir yayın bulunmamaktadır. Kontrol anahtardır. İyi yönetilen diyabetli çocukların COVID-19’a karşı çok riskli veya daha duyarlı olmaları beklenmez. Ancak iyi olmayan diyabet kontrolü bağışıklık sistemini zayıflatabilir, bu nedenle ebeveynler ve doktorlar bu çocukları dikkatle izlemelidir.

Çocuklar ve aileleri birlikte koronavirüs riskini azaltabilir

Yeni koronavirüs hakkında henüz çok daha fazla şey bilinmemekle birlikte, COVID-19, çocuklar için yetişkinlere göre daha az ciddi sağlık sonuçlarına sahip gibi görünüyor, bu da bizi sevindiriyor. Yine de, çocuklar arasında enfeksiyondan kaçınmak ve virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olmak önemlidir. Çocuklu aileler riski azaltmak için birlikte çalışabilirler.

Uzm. Dr. Yaşar Hüseyin Onganlar İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.