TR Doktor
Böbrek Taşı Hastalığı Perkütan (Kapalı) Taş Ameliyatı Doç. Dr. Mehmet Bilgehan Yüksel

Böbrek Taşı Hastalığı ve Perkütan (Kapalı) Taş Ameliyatı (Pnl)

Yazar: Doç. Dr. Mehmet Bilgehan Yüksel

√ Böbrek Taşı Hastalığı Nedir ?

√ Kesin Nedeni Bilinmektemidir?

√ Taşı Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

√ Taş Hastalığını Tanı Ve Tedavisi Zor Mudur?

Böbrek taşı hastalığı, sık olarak karşılaştığımız önemli bir sağlık problemidir. Böbrek taşının oluşumu hakkında çeşitli bilimsel çalışmalar yapılmış olup bu konuda bazı teoriler ileri sürülmüş olsa da, şuan için henüz kesin bir neden ortaya koyulamamaktadır. Günümüz tıbbı açısından böbrek taşının oluşum mekanizması kesin olarak bilinemese de, kimlerin riskli grupta olduğu, nasıl tanı koyulacağı, nasıl tedavi ve takip yapılacağı ve bu hastalığın tekrarlamaması için hangi önlemlerin alınması gerektiği gibi konularda oldukça detaylı bilgiye sahip bulunmaktayız. Geçmiş hayatında böbrek taşı tanısı almış veya ailesinde böbrek taşı düşürme hikayesi olan kişilerin taş oluşumu açısından normal insanlara göre daha yüksek risk taşıdığı, bu nedenle bu kişilerin daha dikkatli olmaları ve kendilerini düzenli kontrol altında tutmaları gerekir. Özellikle böbrek taşı oluşumu açısından yüksek risk taşıyan kişiler başta olmak üzere genel olarak tüm insanların günlük sıvı tüketimi konusunda duyarlı olmaları gerekmektedir. Bu açıdan insanların mümkün olduğunca bol sıvı (yaz aylarında en az 2.5 lt, kışın en az 1.5-2 lt) tüketmesi gerekmektedir. Bununla birlikte fiziksel egzersizin de taşın oluşumunu ve tekrarlamasını önleme açısından oldukça önemli olduğunu belirtmek gerekmektedir. Böbrek taşı olan veya taş düşürmüş olan kişilerin mutlaka düzenli bir doktor kontrolü altında olması gerekir. Aksi taktirde tanısı geç koyulmuş veya koyulamamış böbrek taşı, böbreğin çürüyüp kaybedilmesine ve hatta hastanın diyalize girmesi gibi ağır sonuçlara neden olabilir. Böbrek taşı tanısı basit bir idrar tahlili, ultrason ve böbrek filmi yapılarak koyulabilir. Böbrek taşı tanısı alan hastalar taşın büyüklüğüne göre çeşitli tedavi yöntemleri kullanılarak tedavi edilirler. Eskiden 2 cm'den büyük veya böbrek alt kısmına yerleşmiş tüm boyuttaki taşların tedavisinde açık cerrahi ile taş çıkarma ameliyatı kullanılırdı. Günümüzde ise teknolojideki gelişmeler sayesinde aynı ameliyat, hastanın karnını kesmeden böbreğe çok küçük bir delikten bir tüp koyarak rahatlıkla yapılabilmekte ve bu ameliyat perkütan taş ameliyatı (kapalı böbrek taşı ameliyatı) olarak adlandırılmaktadır.

√ Perkütan Kapalı Böbrek taşı ameliyatı (PNL) nedir ve kimlere uygulanabilir?

Perkütan kapalı böbrek taşı ameliyatı 2 cm'den büyük böbrek taşlarında, taş kırma tedavisi ile kırılamayan tüm böbrek taşlarında (2 cm’den küçük veya büyük) ve böbrek alt kısmına yerleşmiş semptomatik tüm boyutlardaki böbrek taşlarında uygulanabilen başarılı bir tedavi yöntemidir.

Resim: Bilgisayarlı Tomografide taş görüntüsü.

Hastanın yaşı ve diğer hastalıklarından bağımsız olarak hemen hemen tüm hastalara uygulanabilir. Bu ameliyatta hastanın karnı kesilmez, bunun yerine özel aletlerle hastanın sırt bölgesinden böbreğe yaklaşık 1 cm'lik çapı olan bir yol oluşturularak buradan böbreğe koyulan bir tüp içerisinden özel kamera sistemleri ile böbrek içerisinde taş görülerek kırılır ve bu kırılan taşlar yine özel aletlerle vücut dışına çıkarılarak hasta taştan kurtulur.

Resim: PNL ameliyatında kullanılan malzemeler.

Kapalı böbrek taşı ameliyatında (PNL), açık ameliyatta yapılan 8-10 cm'lik bir kesi olmaması ve operasyonun küçük bir delikten yapılabilmesi sayesinde hastalar ameliyattan sonra ertesi gün ayağa kalkabilmekte ve açık ameliyata göre çok daha kısa sürede iyileşmektedirler. Ayrıca karın duvarı kasları bu ameliyatta kesilmediği için ameliyat sonrası dönemde hasta daha az ağrı duymakta ve normal hayatına daha hızlı dönebilmektedir.

Bu açıdan bakıldığında kapalı böbrek taşı ameliyatı denilen perkütan taş ameliyatı böbrek taşı problemi yaşayan hastalara, sırt bölgesinden küçük bir delik açılarak yerleştirilen tüp ile böbrek içine girilerek taşın kırılarak çıkarılma imkanı veren, açık cerrahiye göre çok daha az ağrı ile çok daha kısa sürede iyileşme imkanı sunan gelişmiş bir ameliyat yöntemidir.

√ Perkütan Kapalı Böbrek taşı ameliyatı (PNL) Özel Keçiören Hastanesi'nde uygulanabilmekte midir?

Bu ameliyat ileri teknik bir işlem olması nedeniyle bu alanda tecrübeli bir cerrahi bir ekip tarafından yapılması gerekmektedir. Böbrek taşlarının tedavisinde böylesine değerli ve teknolojik bir tedavi yöntemi olan kapalı perkütan taş ameliyatı (PNL) Doç.Dr. Mehmet Bilgehan Yüksel ve ekibi tarafından 2010 yılından bu yana başarı bir şekilde uygulanmaktadır. Ekibimiz bu ameliyat konusunda oldukça deneyimli olup Türkiye genelinden gelen birçok hastaya bu konuda başarılı bir şekilde hizmet vermektedir.

Resim: Doç.Dr. Mehmet Bilgehan Yüksel tarafından yapılan bir PNL ameliyatı.

Tüm hastalarımıza acil şifalar dilerim…

Doç. Dr. Mehmet Bilgehan Yüksel İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.