TR Doktor
Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Uygulaması Nedir?

Yazar: Dr. Melisa POLAT

  Dudak dolgusu; sebebi her ne olursa olsun yediden yetmişe dudaklarının görüntüsünden, hacminden memnun olmayan ve daha hacimli görünmesini isteyenler için uygulanan minimal invaziv işlemlerdir. Bu işlemler yaklaşık 15 dakika sürmektedir. En çok sorulan ve merak edilen konulardan biri acı ağrı hissiyatı.. Şöyle söyeyebilirim, dudak bölgesi diğer bölgelere göre daha ağrılı olur. Bunun sebebi dudak bölgesindeki sinirlerin daha yoğun olmasıdır. Bu tarz işlemlerin daha konforlu yapılabilmesi için, işlemden yarım saat önce lidokain içerikli anestezik kremlerin kullanılmasında fayda vardır. Dudak dolgusunun başarılı olabilmesi için kullanılan dermal dolguların, Hyalüronik asit içerikli ve kaliteli ürünler olması gerekiyor. Hyalüronik asit zaten vücudumuzda var olan, zamanla eriyen bir maddedir. Buna bağlı olarakta dudaklarda incelme, Nazolabial ve Marionette çizgileri meydana gelir, bunuda günümüz de dermal dolgularla en hafife indirgemek mümkündür. Yaş ilerledikçe çizgileri yok etmek daha da zorlaşır bu yüzden 18-65 yaş idealdir. Bu kullanılan maddenin en önemli özelliği alerjik reaksiyonlara neden olmamasıdır. Vücut tarafından kabul gören ve emilmesi en kolay olanıdır, bu nedenle daha doğal bir dudak estetiği sağlanır..
kimler yaptırmamalı sorusuna gelince;
-aktif herpes(uçuk) problemi olanlar
-dudak asimetrisi ciddi anlamda bozuk olanlar
-hamileler
-(İTP)Trombosit düşüklüğü vs...
Uygulamanın sürekliliği 6-15 ay, tabiki bu süre kullanılan ürüne ve kişiyede bağlı.
Dolgu maddeleri vücutta tamamen erimez, çok az bir miktarda olsa kalabilir. Uygulamanın düzenli devamlılığında sürenin uzaması mümkündür.
İnce dudaklı olanların bu uygulamayı yaptırırken çok dikkatli olması gerekir. Dudak dolgusu uygulandığı an etkisini göstermeye başlar. Bu tarz ciddi radikal değişimler hasta psikolojisini olumsuz etkileyebilir, bunun yerine kademe kademe sanslara bölünerek ilerlenebilinir.
Uygulama sonrası dudaklarda ki şişlik morluk gayet normal, ilk anda ki görüntü olmayacak. Dudaklarınızda sizi korkutan görüntü 2-3 gün içinde normale dönecektir. Doktorunuza kesinlikle güvenin, doktorunuz sizin yüzünüzün asimetrisini de hesaba katarak dudak hesaplamınızı en iyi şekilde yapıp, sonrasında uygulamaya başlayacaktır. Şunu belirtmeliyim ki; yüz sadece dudaktan ibaret değil, başkalarının yüzünde gördüğünüz orantı sizde hoş durmayabilir. O yüzden doktorunuza güvenmeniz en doğrusu...
Dudak dolgusundan sonra dikkat edilmesi gerekenler;
-aşırı sıcak ve buhar banyosu yapılmamalı
- ilk 2 gün ruj sürülmemeli ve sonrasında dudak dolgunlaştırıcı rujlardan kesinlikle kaçınılmalı
- 1 hafta boyunca öpüşülmemeli
-masaj yapılmamalı
-dudaklarda kuruma çatlama olabilir dokunulmamalı
   Herhangi bir komplikasyonla kaşılaşıldığı an doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin...

Dr. Melisa POLAT İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.