TR Doktor
estetik psikoloji beğenilme

Estetik Psikolojisi

Yazar: Uzm. Psk. Ecem Eftun YILDIZ

Beğenilme ve Estetik Psikolojisi

Sevilme ve beğenilme isteği her insanda var olan doğal bir istektir. İnsan, onaylanmak ve kabul görmek isteyen, beğenilmeyi isteyen bir varlıktır. Beğenilme isteği ergenlik döneminde başlar, yetişkinlik döneminde ise kendi kabul etmeye başlayarak azalabilir.

İnsanlar çeşitli nedenlerle kendilerini olduğu gibi kabul edemezler. Kendilerini beğenmezler, yetersiz bulurlar. Bütün bu psikolojik süreçlere ek olarak ta günümüzde artık beğenilmenin ölçütünü toplum belirliyor. Güzellik ve estetikle ilgili değerler toplumda artık günden güne değişiyor ve yüzeysel kriterler oluşuyor.  

Bir insanın sevilmeyi ya da beğenilmeyi istemesi kadar normal ve doğal bir istek yoktur.  Doğal olmayan bu kavramların  bazı kriterlere aşırı ve yapay bir şekilde bağlanıyor olmasıdır. Popüler kültürün toplum üzerinde yarattığı algı ve Photoshop ile kusursuzlaştırılmış bireyler her yerde karşımıza çıkıyor. Buna kayıtsız kalabilmek kolay değil.

Estetik operasyonlar yıllar önce neredeyse göz önünde olan insanların başvurduğu sihirli müdahaleler olarak bilinirdi fakat son yıllarda hemen hemen herkes tarafından ilgiyle araştırılan, merak edilen bir alan olarak karşımıza çıkmakta. Düşünülenin aksine erkekler de kadınlar kadar estetik cerrahların kapılarını aşındırıyor.

Yaşın ilerlemesiyle vücutta oluşan deformasyon rahatsızlıkları, iri ve dolgun dudakların olması gerektiği, kaz ayaklarının ve kırışıklıkların olmaması gerektiği , popüler kültürün ve toplumunun kriter olarak belirlediği ve bu kriterlerle bireyleri yönlendirdiği ortadır. Dolasıyla insanlardaki sevilme ve beğenilme arzusunu tetiklenmektedir.

Estetik ameliyat olmak için öne sürülen sözde nedenler ise oldukça çarpıcıdır; boşanmak, aldatılmak, yetersiz görülmek, öz güven kazanmak, genç görünmek, romantik partneri tarafından daha çok sevileceğine inanmak …

Hastaların bu sebeplerle  doktorları ikna etmeleri bazen kolay olmuyor. Estetik cerrahlarının çoğu ; kişinin psikolojik durumunun normal dışı olduğuna inanırsa onları öncelikle alanında uzman bir psikoloğa  refere ediyorlar.

Hastalar her zaman  geçirmek istedikleri estetik ameliyatlarının sonucuna alışamaya biliyorlar. Üstelik istedikleri ameliyatın sonucunun mükemmel , tam istedikleri gibi olması da onları memnun etmek için yeterli olmayabiliyor. Kişinin uzun süredir istediği bir şeyin gerçekleşmesi (örn; burun ve yüzle ilgili ameliyatlarda) ve sonucunda daha farklı bir kişiye dönüşmeleri onların hazır olmadıkları bir durum olabiliyor. Bu durumlarda hastalar yine psikologlara yönlendiriliyor böylelikle kişinin kendine ve hayatın olağan akışına kısa zamanda doğru şekilde uyum sağlaması hedefleniyor.

Estetik ameliyatlarını karşılayamayan birçok kişi estetik müdahaleler için uzman olmayan kişilerden yardım alıyor, böylelikle ortaya daha ciddi fizyolojik sorunlar çıkıyor. İnsanlar çoğu zaman bilinçsizce beğenilme isteğinin de tetiklemesiyle büyük bir hataya sürükleniyor. Sonucundan ise dudaklarda his kaybı, kör olma gibi elem bir takım olaylar yaşanıyor.

Estetik operasyonlardaki temel nokta; hastanın  var olan bir bozukluğun veya sorunun giderilmesi mi ya da olmadığı biri haline gelme , farklı bir kimliğe bürünme isteği mi olup olmadığı doktor tarafından incelenip değerlendirilmelidir.

Hiçbir insan zamanın getirdiği değişime karşı koyamaz. Bu değişimi kabul etmemiz hayatın olağan akışının bir sonucu olarak görmemiz, ruhsal sağlığımız için daha doğru olacaktır. Elbette ki hem bir psikolog hem de bu toplumda yaşayan bir birey olarak  kimseyi eleştirme hakkım yok, ancak bireyin öz güvenini belirleyen bir çok faktör olduğunu söyleyebilirim. Meziyetlerimize, başarılarımıza, güzel huy ve davranışlarımıza odaklandığımızda, kendimizi doğru bir şekilde ilgi alanlarımıza yönlendirebildiğimizde büyük cerrahi operasyonlara gerek kalmadan öz güven duygumuzu geliştirebileceğimize inanıyorum. Yine de estetik ameliyatlar  veya küçük müdahaleler gerçekleştirmek istiyorsanız da operasyon sonrası durum ve tedaviler hakkında uzun bir süre araştırma yapmanızı öneririm. Ve her şeyden önemlisi de estetik operasyonlar için lütfen doktorlara başvurun. Doktorlar sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

Ecem Yıldız

Uzm. Psk. Ecem Eftun YILDIZ İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.