TR Doktor
Göz Çizdirme

Göz tedavisinde i-LASİK teknolojisi ile 5 dakikada gözlükten kurtulabilirsiniz!

Yazar: Op. Dr. Mustafa Kemal Ünlü

Kişiye özel tedavi olanağı sunan iLASIK yöntemiyle miyop, astigmat, hipermetrop gibi sorunlar yaşayan kişiler gözlüklere elveda diyebilirler.iLASIK, yaşam kalitemizi arttıran bir yöntem. Güvenle ve üstün başarıyla gözlük ve lens kullanımını sona erdiriyor.

   iLASIK lazer yöntemi, günümüzün en yenilikçi lazer teknolojisi Intralase ve ileri kişiye özel tedavinin (Advanced CustomVue) bir kombinasyonu ve kişiye özgü uygulanıyor.Gözümüzün yapısını parmak izi gibi bize özel olarak kabul edersek, tamamen kişiye özel yani bireysel olarak laser planı yapılıyor.iLASIK;lazer teknolojisi Intralase Bıçaksız Lazer, kişiye özel tedavi Wavefront ve göz tanıma sisteminin kombinasyonudur. iLASIK tamamen kişiye özeldir. Her şey kişisel görüş kalitesini temel alarak yapılmaktadır.

    İLASIK (İDESİGN WAVEFRONT)

iLASIK uygulamasındaki ilk aşama "Kişiye Özel Tedavi Wavescan™" teknolojisini de içeren bazı testler ile görüşünüzün karakteristik özeliklerini belirlemektir. Wavescan sistemi görme kusurlarınızın 3 boyutlu haritasını çıkarıyor . Daha sonra kişiye özel tedavi (Advanced CustomVue™) işlemi ile bu haritadan alınan dijital bilgiler kullanılıyor.

Wavefront,göze bir ışık demetinin gönderilmesi ile retina tabakasından elde edilen görüntü değerlendirilerek program belirleniyor.Özellikle gece görme problemi olan veya göz bebekleri büyük olan hastalarda lazer sonrası ışık çevresinde saçılma, dağılma ve gölgelenme olmaması için tercih edilen bir yöntem.Özel Wavefront analiz cihazlarıyla yapılan değerlendirmeden sonra operasyon kararı veriliyor .

GEÇİCİ DEĞİL, KALICIDIR

Bu yöntemle görüş daha kaliteli olur, görme düzeyi  %100 düzeyinin üzerine çıkabiliyor.Hastalar sadece gözlükten kurtulmakla kalmayıp,aynı zamanda daha kaliteli görüşe sahip oluyorlar.

iLASIK ameliyatı geçici birkaç yıllık değil, hayat boyu kalıcı.

iLASIK ameliyatının esas hedefi daha konforlu yaşamak, gözlük ve kontakt lensin getirdiği kısıtlamaları ortadan kaldırmakta.iLASİK operasyonu sonrasında hastalar daha rahat spor yapabiliyor.


iLASIK Tedavi Aşamaları


İlk aşamada Wavescan teknolojisi

ile kişisel görüş profili hazırlanıyor.

Kornea kesisi femtosaniye lazer teknolojisi ile bıçak kullanılmadan oluşturuluyor.

Göze yollanan ışıktan yansıyan bilgiler özel bir kamerayla algılanıyor.Bu bilgiler lazere gönderilerek planlanan tedavi uygulanıyor.

Wavefront tedavisinde ölçümler otururken, operasyon ise yatar pozisyonda gerçekleşiyor.Bu pozisyondayken gözde küçük bir dönme hareketi oluşabisede kişinin iris tabakası lazer cihazı tarafından algılanarak gözdeki kendi ekseni etrafındaki hareketleri takip edebiliyor.

 Bu işlemler genellikle saniyeler içerisinde bitiyor ancak  operasyon,gözün hazırlığı, uyuşturulması nedeniyle 5-6 dakikayı bulabiliyor.Hastalar ertesi gün günlük hayatlarına dönebiliyor.

Op.Dr. Mustafa Kemal Ünlü

Op. Dr. Mustafa Kemal Ünlü İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.