TR Doktor
mide küçültme Laparaskopik tüm mide

Mide küçültme ameliyatları

Yazar: Op. Dr. Erdal CÜCÜK

OP. DR. ERDAL CÜCÜK KİMDİR?

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdal Cücük, tüp mide  (mide küçültme) ve diyabet ameliyatlarıyla tanınan deneyimli bir hekimdir. Şimdiye kadar bu alanda Türkiye'nin değişik yerlerinden ve yurt dışından (ABD, Almanya, KKTC, Katar....) 1.700'den fazla hastaya ameliyat yapmıştır. Op. Dr. Erdal Cücük, ameliyatlarını Adana, Mersin ve Tarsus'ta farklı hastanelerde gerçekleştirmektedir. Erdal Cücük, kendi eşinin de tüp mide ameliyatını yapmıştır.

 

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATLARI:

 

Laparoskopik tüp mide ameliyatları

(Mide küçültme)

 

Mide hacmini küçültmek ve kişinin daha az yiyerek kilo vermesi için yapılan bir operasyondur. Mide uzunlamasına kesilip % 80-90’ı çıkarılır. Operasyon sonrası midenin şeklinin bir tüp gibi görünmesinden dolayı ‘tüp mide’ ameliyatı denir.

 

Nasıl yapılır?

Laparoskopik tüm mide ameliyatı, kapalı yöntemle yapılır. Mideye, 4-5 küçük delikten kamera ve ince-uzun özel aletlerle girilir. Bu aletler, mide kısmını keserken, özel dikişlerle birbirine tutturur. Bu operasyon yaklaşık 1-2 saat sürer.

 

Kilo kaybı nasıl sağlanır?

Ameliyattan sonra, mide küçüldüğü için, az miktarda yemek yendiğinde doygunluk hissi yaşanır. Öte yandan iştah da azalır. Böylece hızla kilo verilir.

 

Kimlere yapılabilir?

  • Vücut kitle indeksi % 40’ın üzerinde olan hastalar.
  • Vücut kitle indeksi % 35-40 arasında olup ek hastalığı bulunanlar.
  • Tıbbi yöntemlerle zayıflaması mümkün olmayan hastalar.
  • 15-70 yaş arası olup en az 3 yıllık obezite sorunu olan hastalara, bu operasyon yapılabilir.

 

Faydaları nelerdir?

Operasyon sonrası hastalar yaklaşık 1 yıl sonra % 40 ile % 70 arasında kilo verirken, obeziteye bağlı hastalıklarda düzelme görülür. Diyabet, yüksek tansiyon, solunum depresyonu (apne) ve yüksek kolesterol seviyeleri bu operasyondan sonra % 75’ten fazla oranda düzelir.

Op. Dr. Erdal CÜCÜK İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.