TR Doktor
Panik Bozukluk Nedir? Tedavisi Nasıldır Uzm. Psk. Dr. Sadık Cesur Bursa Psikolog

Panik Bozukluk Nedir?, Tedavisi Nasıldır

Yazar: Dr. Sadık Cesur

Panik Bozukluk Nedir?

Panik bozukluk ruhsal bir rahatsızlıktır ilaç veya psikoterapi ile tedavisi mümkündür. Panik bozukluğu olan kişiler panik atak denen yoğun ruhsal sıkıntı nöbeti geçirirler. Panik atak çarpıntı, terleme, nefes alamama ve boğulma hissi, göğüste sıkışma bulantı, baş dönmesi el ve ayaklarda uyuşma, titreme, bedensel duyumlarda aşırı algılama, delirecekmiş hissi yada ölüm korkusu ile kendini gösterir. Panik atak aniden hiç bir sebep olmaksızın ve genellikle hızlı bir şekilde gelişir, kısa bir sürede doruk noktasına ulaşır. Panik atak nöbeti genellikle yaklaşık olarak 15-20 dakika sürebilir.

Ancak bazen kısa bir an yada yalnızca bir kaç dakika bazen de bir kaç saatten fazla sürebilir. Atak sonrasında kişide yeni bir atak daha oluşabileceği yada atak sırasında ortaya çıkan bedensel belirtilerle ilgili yoğun kaygılar gelişmektedir. Hastalar kalp krizi veya beyin kanaması geçirecekleri, felç olabilecekleri korkularıyla acil servislere baş vururlar. Rahatsızlıkları nedeniyle kişiler evde yalnız kalma dışarı yalnız başlarına çıkamama korkuları yaşarlar. Bu durum kişilerin meslek ve sosyal yaşantılarını ciddi manada kısıtlamaktadır. 

Panik Bozukluğunun Nedenleri?

Panik atağın ortaya çıkma nedenlerinden birisinin beyinde iletişimi sağlayan biyokimyasalların salınımında düzensizlik olduğu düşünülmektedir. Panik atak bozukluğunun ailesel nedenlere bağlı olabileceğine dair güçlü kanıtlar mevcuttur. Panik bozukluğu olan kişilerin birinci derece yakınlarında panik bozukluğu olma oranı normal kişilere oranla 4-7 misli daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Panik bozukluğu olan kişilerin geçmişlerine bakıldığında pek çoğunda uzun süreli psikososyal stresin varlığından söz edilebilir. Bu kişilerin strese karşı aşırı duyarlılıkları olduğu da ileri sürülen diğer bir görüş.

Panik Atakta belirtiler neden ortaya çıkar?

Panik atak vücudun stres, korku ve heyecana verdiği normal tepkinin aşırı halidir. Potansiyel tehdit  olarak görülen olaylarla karşılaştığında vücut "savaş veya kaç" refleksi için adrenalin üreterek kendini tehlikeye hazırlar. Salgılanan adrenalin sayesinde, kalp atışları hızlanır, kan bazı bölgelerden çekilerek kaslara pompalanır bu nedenle derinin rengi solar, sempatik sinir sistemi aktivitesi artığı için göz bebekleri büyür ve terleme artar. Sindirim sistemi aktivitesi düştüğü için salya salgısı azalır, ağız kuruluğu ve kabızlık gelişir. Metabolizmanın ani yükselişiyle nefes alış verişleri hızlanır bu sebeple uyuşma hissi ve kaslarda seyirmeler ve kasılmalar gelişmektedir.

Panik Atak sırasında ne yapılmalı?

Panik atak çok ciddi bir durum gibi hissedilmesine rağmen ciddi bir sağlık sorunu oluşturmadığı bilinmelidir. Panik atak geçirildiğinin farkına varmak nefese odaklanmak durumun kontrolüne sahip olunduğu hissini yaratacak ve endişeli düşüncelerden uzaklaştıracaktır.

Panik Bozukluğun tedavisi mümkün müdür?

Panik Bozukluğu tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Panik bozukluğu olan kişilerin etkili bir tedaviyle panik atak geçirmeleri %80 azaldığı görülmektedir. İlaçlar ve psikoterapi yöntemleri seçilebileceği gibi her iki yöntemin uygulanması da mümkündür. İlaçlar kaygı düzeyini düşürürken psikoterapi duygu düşünce, davranış ve belirti ilişkisini anlaşılmasına ve panik atağın üstesinden gelinmesine yardımcı olmaktadır.

Dr. Sadık Cesur İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.