TR Doktor
Uzm. Dr. Dt. Serhat Ramoğlu Gaziantep Diş Klinik Plaklar Diş Eti Hastalıkları

Plaklar ve Diş Eti Hastalıkları

Yazar: Uzm. Dr. Dt. Serhat Ramoğlu

Erişkin bireylerde diş kayıplarının büyük çoğunluğunun diş eti ve dişleri çevreleyen sert dokularda (kemik) meydana gelen problemlerden olduğunu biliyor muydunuz?

Çok basit bir ifade ile diş eti hastalıklarına, dişlerin yüzeylerine yapışan çok ince bir kalınlığa (30 mikron) sahip olan "plaklar" neden olurlar. Eğer dişlerin yüzeylerinde var olan plakların temizlenmemesi durumunda, tartar denilen diş taşları meydana gelir. Düz bir mantık ile, plak ve diş taşlarının ağız ortamında birikmesi ile problem çıkartabilecek olan bakterilerin ortama kolaylıkla girmesi ve sonuç olarak diş ve dişetleri arasında cep denilen boşluklar ve dişetlerinde çekilmeleri oluşur. Bu bakteriler dişin çevresindeli kemik dokuda tahribe yol açabilecek olan enzim salgılarlar. Bu olaylar silsilesinde dişin kaybedilmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Bilinmesi gereken en önemli gerçek, karşılaşılabilecek olan dişeti hastalıklarıyla mücadelenin temelini diş taşı temizliği oluşturur. Özel cihazlar ya da el aletlerinin yardımı ile yapılan müdahaleler sonucunda bu zararlı oluşumlar, ortamdan uzaklaştırılır. Halk arasında çok konuşulan konu olan, yukarıda söz ettiğim aletlerin "diş minesine zarar veririr!" ifadesi tamamen yanlıştır. Çünkü bu aletler hekimlerce kullanılan özel profesyonel aletlerdir. Özellikle diş taşlarının temizliği, diş taşlarını ve bazı hastalıklı dokuların uzaklaştırılmasını amaçladığından oldukça yararlı bir tedavidir. 

 

Uzm. Dr. Dt. Serhat Ramoğlu İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.