TR Doktor
stres stres ile mücadele

STRES İLE BAŞA ÇIKARAK GÜNE ZİNDE BAŞLAYIN!

Yazar: Uzm. Psk. BARIŞ YILMAZ

                                STRES İLE BAŞA ÇIKARAK GÜNE ZİNDE BAŞLAYIN!
Stres ile başa çıkmak ve ondan olabildiğince arınmak için yapmanız gereken başlıca şeylerden bahsedelim.
Öncelikle güne zinde ve mutlu bir şekilde uyanmak!
 Peki güne zinde uyanmak ve dün her ne olmuşsa olsun  yeni güne hazır ve nazır başlamak için neler yapmalıyız? 
Bugün bunun cevabını olmazsa olmaz dediğim bir kaç faktörle daha iyi açıklayacağım. Hadi başlayalım o halde!

UYKU/SLEPPİNG : Uyku kesinlikle harika bir güne merhaba demek ve gün içerisinde çıkan aksaklıklar ile mücadele etmeniz için de en büyük kalkanınız olacaktır. Çünkü biz psikologların en önemli ve en değerli bulduğu aktivite uykudur. Dinlenmek sadece bedene iyi gelmez aynı zamanda ruhunda ihtiyaç duyduğu bir rutindir. 
Zaten çoğu psikolojik rahatsızlıklar önce uykusuzluk ile başlar daha sonra baş dönmesi ile devam eden süreç yerini psiko-somatik ağrılara bırakır. 
Örnek verecek olursak kliniğime yas sürecinde olan biri, öncelikle geceleri uyuyamama şikayeti ile gelir. Devamında kas ve beden ağrılarının başladığını söyler. Bizlerde kliniğimizde uygun tedavi yöntemleriyle bu kişiyi tekrardan eski iri ve diri haline  getirmek için onda farkındalıklar oluştururuz.
Doğru Nefes almak/Breathe Correctly : Stres anında ya da yoğun olarak kaygı yaşadığımız durumlarda en başta yapmamız gereken doğru yerde doğru nefes alarak bu durumu kontrol altına almaktır. Çünkü doğru yerde doğru nefes aldığımızda stres ve kaygıyı minimal dereceye indireceğiz ve artık sağlıklı düşünmek de dahil olmak üzere her şey otokontrolümüz dahilinde olacaktır. Doğru nefes almak bir tek stres anında değil Panik atak esnasında da dikkat edilmesi gereken bir durumdur.Çünkü o an  karbondioksit miktarı artar oksijen miktarı azalır.Ve bu da beynimize oksijen gitmemesine neden olarak boğulmamıza neden olabilir.
Peki, doğru nefes nasıl alınır? 
Bu sorunun cevabı için kliniğimizde kişiye özel uygulamalar yapmaktayız. Her ne kadar hafife alınacak bir durum gibi gözükse de doğru nefes almak güzel bir güne iyi bir selam çakmak için doğru harekettir.

Duygunun farkına varmak / Realizing Emotion: Güne zinde ve sağlam başlamak için yapılması gereken en önemli şeylerden bir diğeri de duygularımızın farkına varmak ve onları kontrol altına almaktır. 
Peki, nasıl kontrol altına alacağız ondan bahsedelim o halde. 
Aslında çoğu zaman yapılan yanlışlardan biri yatmadan önce kişiler problemlerini yataklarına kadar getiriyorlar ve bu durum onları geceleri bir karabasan gibi -onlar bunu asla fark etmiyor- bilinçaltlarında rahatsız ediyor. 

Bilinçaltı diyor ki; “Bak uyan yarın sınavdan 0 alacaksın ya da Merve ve Murat şuanda en sevdikleri mekanda dans ediyor ve sen hala yatıyorsun olacak iş mi? Uyuma kalk onlara katıl.” Gibi... 
Ah o bilinçaltımız ah! 
Bilinçaltı kirli olan her şeyden ve herkesten şüphe duyar. İstemeye istemeye de olsa paranoyak bir yaşam sürer. Bu da kişinin yaşam kalitesine ve insanlarla olan ilişkisine büyük ölçüde zarar verir. 
O yüzden düşüncelerinin ve duygularının farkına varan ve bunları kontrol altına alan bireyler güne mutlu ve huzurlu uyanırlar.
O halde sizler de hem düşüncelerinizi  hem de duygularınızı bolca yaşayabileceğiniz ve aynı zamanda bunları direkt olarak kontrol altına alabileceğiniz biri olun. Kendinize ve çevrenize kontrollü bakın.
Uzman Psikolog Barış Yılmaz
İstanbul Psikoloji Atölyesi
 

Uzm. Psk. BARIŞ YILMAZ İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.