TR Doktor
su sağlık suyun dogru içilmesi

Su Nasıl İçilmeli

Yazar: Uzm. Dyt. Nuray Damla Tatlıdede

İnsanlar sadece acıktıkları için yemek yemezler. Sinirlilik veya üzgün olma durumlarımızda beynin acilen psikolojik iyileşmeye ihtiyacı vardır. Bu endorfin hormonu nedeniyle gerçekleşir. Ve bizler de sonuç olarak seratonin salgılatacak bir şeye ihtiyaç duyarız. Ve kendimizi buzdolabının önünde bir şeyler atıştırırken buluveririz. Lezzetli yiyecekler özellikle çikolata vb. ürünler bize anlık mutluluk verirler. Ancak sonra ne olur? Ne üzüntü sıkıntımızı gidermemiş oluruz o aynen tüm şiddetiyle beynimizin içinde dönüp durur hem de yanlış yemek seçimi ile kilo almaya başlayarak sıkıntı katsayımızı arttırırız. Oysa endorfin hormonunu bloke eden şahane bir gıda var. O da SU….

Suyu vücudumuza alabilmek için lıkır lıkır kafanıza dikerek içmek yerine mutlaka yavaş yavaş yudum yudum ve oturarak su içmeniz gerekir. Kafanıza dikerek ayakta içtiğiniz su midenize girmeyeceğinden dolayı direk böbreklere gider ve 15-20 dakika sonra idrara çıkmanıza neden olur. O suyu vücudunuzda hiçbir şekilde kullanamazsınız. Ve vücut susuzluğunuz devam ettiği için halsizlikten kabızlığa kadar bir yığın sağlık sorunuyla boğuşursunuz. Suyu yavaş ve yudum yudum sıcak çaymışçasına; kafanızı geriye atmadan içmelisiniz. Bu şekilde su, midenize, oradan bağırsaklara gidecek ve bu yolla vücudunuzun içine girecektir.

Günlük su tüketim miktarınız yaklaşık 8-10 bardak civarında olmalıdır. Yani 2,5- 3 litre günlük ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu miktarı tüketmeniz iştah baskılayacak, halsizliğinizi giderecek ve kabızlık sorununuzu ve nice rahatsızlıklarınızı ortadan kaldıracaktır.

Günlük 5 litrenin üzerine çıkmak ise sakıncalıdır. Çünkü bu sefer de böbreklerden mineral atımı başlayacaktır. Bu yüzden tüketim 5 litrenin üzerine çıkmamalıdır.

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Uzm. Dyt. Nuray Damla Tatlıdede İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.