TR Doktor

Nefroloji Nedir?

Nefroloji kelimesi Yunanca nephros (böbrek) ve logos (bilim) kelimelerinin bir araya getirilmesinden oluşturulan bir terim olup normal böbrek işlevleri, böbrek ile ilgili sorunlar, böbrek ile ilgili sorunların tedavisi ve diyaliz veya böbrek nakli gibi böbrek yerine koyma tedavileri ile ilgilenen bir bilim dalının adıdır. Diyabet ve romatizmal hastalıklar gibi böbreği etkileyebilen sistemik hastalıklar ile hipertansiyon ve böbreğin kemik hastalıkları gibi böbrek hastalığı sonucu gelişen sorunlar da nefrolojinin çalıştığı alanlar arasındadır.

Nefroloji; erişkinlerde normal böbrek işlevleri, hipertansiyon, böbrek yetmezliği, idrarda protein kaçağı gibi böbrek hastalıklarının tanı, tedavi ve takibi, son dönem böbrek yetmezliği tedavisinde, diyaliz (hemodiyaliz veya periton diyalizi) ve böbrek nakli gibi böbrek yerine koyma tedavilerine hazırlık ve takibi ile ilgilenmektedir.

Nefrolojinin çalıştığı alanlar arasında, diyabet, hipertansiyon, vaskülit ve romatizmal hastalıklar gibi böbreği etkileyebilen sistemik hastalıklar ile böbrek hastalığı sonucu gelişen hipertansiyon, kemik ve hematolojik hastalıklar gibi sorunlar yer almaktadır.

Nefroloji bilim dalı, iç hastalıkları ana bilim dalının bir yan dal uzmanlık alanıdır.

Nefroloji bölümüne hastalar, idrar yolları enfeksiyonları, akut böbrek yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, idrardan kan gelmesi, idrardan protein kaçağı, böbrek taşları, hipertansiyon, asit-baz dengesi bozuklukları ve elektrolit bozuklukları nedeni ile gitmektedirler.
 

Nefroloji İle İlgili Uzmanlar

Tüm Nefroloji Uzmanları

Nefroloji Soruları

çocuk böbrek rahatsızlığı

merhaba hocam diyarbakırda bir kamu kurumunda memurum bizim çocukta böbrek büyümesi var onu sizin hastaneye yatırıp tedavi ettirmek istiyoruz maliyeti ne kadar yada günlük yatış ücreti ne kadar bilgi verebilirmisiniz.

Böbrek

Merhaba Hocam bilmek isterdim abimin bi böbreği iflaz oldu iki sene önce amellyat yaptılar aldılar bi böbrek ile yaşıyo abim şimdi ne zamandan beri şikayet ediyo sol böbreğinden kaşları dökülmeye başladı bugün doktora gitdik tahili iyi çıkmadı tomografi istediler yani bilmiyorum ne yapmamız gerekiyo bir hafta sonra rapor çıkacak bekliyoruz

Sık sık enfeksiyon

Çocuğum çok sık idrara çıkıyor.Birde idrarında pembemsi kan geliyor. Devamlı tahlil yaptırıyoruz daha bir hafta olmadı temiz çıktı sık sık enfeksiyonda geçiriyor ne yapmam lazım

İdrarda kalsiyum miktarı

İyi Günler, Size bir sorum olacaktı. 10 yaşındaki oğlumun 24 saatlik idrarında kalsiyum miktarına bakıldı ve 219,3 mg çıktı.Oğlum 30 kilo civarında, yorumunuzu merak ediyorum.Teşekkürler, iyi çalışmalar..

Böbrek le ilgili

6 yaşında oğlum 6 ay öne karın agrısıyla hastaneye başvurdum tek böbrekli olduğunu ögrendım dünyam başıma yıkıldı ne yapmalıyım