TR Doktor

Pedagog Nedir?

Pedagog desteği ile çocuklarınızın gelişim süreçleri daha sağlıklı bir şekilde ilerlerken, sorunları da terapiler sayesinde giderilir. Çocuklara uygulanan terapiler ile tuvalet alışkanlığı, kardeş kıskançlığı, öfke kontrolü, izinsiz eşya alma gibi davranışlara yardımcı olunuyor çözüm bulunuyor ve henüz küçük yaşta bu problemlerin geçmesine destek olunuyor.

Pedagog desteğine başvurmayı düşündüğünüz konular şu şekilde olabilir;

 • Davranış Bozuklukları
 • Kaygı Bozuklukları
 • Fobiler
 • Hiperaktivite
 • Öğrenme Ve Dikkat Bozuklukları
 • Sınav Kaygısına Yönelik Hizmetler
 • Okul Başarısızlığı Ve Uyumsuzluğu
 • Yaygın Gelişimsel Bozukluklar
 • Gecikmiş Dil Ve Konuşma Bozuklukları
 • Kekemelik
 • Aile Danışmanlığı

PEDAGOG KİMDİR? NE İŞ YAPAR?

Pedagoji bölümünün 1982 yılında üniversitelerden kaldırılmasından sonra Pedagog olmak için girilmesi gereken bölüm Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü olmuştur. Bu bölümden mezun olan kişiler aldığı eğitimler ile kendilerini geliştirerek Pedagog olabilir.

Pedagog Soruları

Çocuklar arasında kıskançlık

İki erkek çocuğum var biri 3 diğeri ise 1yasinda büyük oğlum çok kıskançlık yapıyor zarar veriyor napmaliyim

Cocuk gelişimi

Merhaba Okan bey Cocugum 4 bucuk yasında konusmadım yaşıtlarına göre geç oldu şuan konuşuyor ama kelıme haznesi zayıf bazı cümleleri kuramıyor ve sinirlenince bizim kendisine söylediğimiz şeyleri tekrarlıyor örneğin cezalısın diyoruz kendi kendine söylüyor cazalısın diye ne yapmamız lazım

Cocugum icin

Hocam benim cocugumun dikkat bizuklugu var ve 1 sinifa gidiyor arti ders yapalim dedigimiz zaman bir anda sinirleniyor aglayarak ders yapiyor ne yapmaliyiz bu konu hakkinda hocam

Öfke kontrolü

Oğlum ikinci sınıfa gidiyor öfkesini kontrol edemiyor ne yapmaliyim

çocukta davranış değişikliği

Oglum var 1 yas 7 aylık eşimle 8 aydir sorunlar var çocuk çok farklı davranış sergiliyor

bağırma

merhaba, oğlum 33 aylık. istediği şeyi direk bağırarak ve ağlayarak söylüyor. bir şeye hayır denildiğinde çığlık atarak istiyor. bağırarak ve ağlayarak istediği şeyin yapılmayacağını söylüyoruz. ve yapmıyoruza. bir süre sonra susuyor ( en az 5-10 dk sadece çığlık atarak bekliyor) sustuktan sonra tekrar söylüyoruz. bağırdığın için yapılmayacak. yada ağladığın için yapılmayacak diye. tekrar ağlamaya yada bağırmaya başlıyor. hatta bazen vuruyor. yapmıyoruz istediği şeyi. ta ki susup sakinleşinceye kadar. ama yinede o ısrarla her seferinde bağırıyor. bağırmalara ve çığlık atmalara nasıl son verebiliriz. birde sürekli saçla oynamak istiyor. benim yada ablasının saçıyla özellikle. yatarkende normal otururkende. tv seyretmek için yanıma oturuyor. hemen saç diyor ve elini saçıma götürüyor. sadece tutmuyor. eline dolayarak oynuyor. oyun oynarkende birden saça sarılıp çekiyor. oyun oynamasıda çok sert. vurmaya çalışıyor. ceza yöntemleri deniyoruz. ama pek sonuç vermiyor :( araba sürmeye götürmeyiz, benimle yatamazsın. odaya gidersin...vs. pek umursamıyor. neler yapabiliriz.

Anlama güçlüğü

Fatih Bey merhabalar 7 yaşında kızım var. Geçen çölyak teşhisi aldık ve bir yıl çok sıkı diyetteyiz , kan değerlerimiz normale döndü . Bu yıl ikinci sınıfa gidiyoruz . Kızımızda anlama güçlüğü olduğunu düşünüyoruz . Özellikle rakamlar , sıralama , öndeki arkadaki gibi kavramları anlayamıyor . Biz artık fiziksel bir sıkıntı olabilir mi diye araştırıyoruz . Okuduğunu anlayamıyor ve dikkatini toplayamıyor.Ne yapmalıyız. Ya da nasıl bir yol izlemeliyiz .

DUYGUSALLIK

Merhaba, 16 buçuk aylık bir oğlum var.Gözlemledğim kadarıyla çok duygusal..Örneğin arkadaşında bir oyuncağı almak isteğinde arkadaşının elinden çekmeler başlıyor ve alamağında hemen ağlayıp yere yatıp küsüyor ve hemen yanıma gelip bana sarılıp ağlıyor.İsteği bir şey yapılmadığındada kendini yere atp ağlıyor ve küsüyor.İlk önceleri onun seviyesini inip anlattım ve tepkisiz kaldım,ağladığını umursamadım ama işe yaramadı..Aslında bunun onu değersiz hissettirebileceğini bile düşünüyorum..Bu konuda nasıl davranmalıyım bilemiyorum..Bu konuda görüşünüzü rica ediyorum.

Ergenlik

Oğlum 13 yaşında çok hircinlalasti yüksek sesle cevap veriyor nasil davranacagimi bilmiyorum

Çocuk huzursuzluğu

Oğlum 3 yaşında biz babasıyla ayrıyız ve oğlum ne yaparsam yapayım hiç söz dinlemiyor