TR Doktor

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Nedir?

Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), 0-16 6ti (Çocuk Dişhekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal  ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini  amaçlayan bir anabilim dalıdır. Pedodonti, bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan diş hekimliği dalıdır.

Birinci yaş gününde, çocuk dişleri uzmanını ziyaret ediniz. Bu ziyaretlerin her 2-3 ayda bir tekrarlanması oldukça yararlı olacaktır. Gerek gece uykusu, gerekse gündüz uykularından önce çocuğunuzun dişlerini sadece diş fırçasıyla temizleyiniz. Süt dişlerinin tümü sürene kadar (2,5-3 yaş) ağız bakımında ona yardımcı olunuz.

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Makaleler

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Soruları

Çocuk Diş Eti

Merhaba Doktor Bey, Bugün çocuğumun (3,5 yaş) yeni çıkmakta olan azı dişinin diş etiyle beraber sallanmakta olduğunu, hatta kopmak üzere olduğunu farkettim. Bu durumda yarın hemen hekime götüreceğim ama öncesinde siizn de fikrinizi almak istedim. Bu durum neden olmuş olabilir ve ciddi bir sorun mu acaba?

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Videoları