TR Doktor

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji; dişlerin veya kaybedilmiş dişlerin yerine yerleştirilen implantların çevresini saran dişeti ve periimplant yumuşak dokuların, dişleri ve implantları destekleyen çene kemiği gibi sert dokuların sağlığının korunması ve hastalık oluştuğunda tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

Periodontal hastalık nedir?

Periodontal hastalıklar dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Erişkinlerde diş kayıplarının %70'inden periodontal hastalıklar sorumludur. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler.

Dişeti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi; doğal dişlerin korunması, daha rahat çiğnemenin ve daha iyi bir sindirimin sağlanması gibi diğer faydaları da beraberinde getirir.

Periodontal hastalıklar dişeti iltihabı (gingivitis) ile başlar. Yani gingivitis periodontal hastalığın erken dönemidir. Bu dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek dişeti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde geriye dönüşsüz hasar oluşturabilir.

Periodontitis periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir safhasıdır. Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte alveol kemiğinde de hasar oluşur. Diş-dişeti arasında "periodontal cep" oluşur. Periodontal cep varlığı infeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta çekime gidebilir.

Dişeti hastalığının belirtileri nelerdir?

Dişeti hastalığının pek çok bulgusu vardır;

  • Diş fırçalama sırasında kanayan dişetleri
  • Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri
  • Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, uzaklaşan dişetleri
  • Dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı
  • Sallanan veya giderek birbirinden uzaklaşan dişler (dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması)
  • Isırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişmesi
  • Bölümlü protez uyumundaki değişiklik, bozulma
  • Sürekli kötü ağız kokusu

Bununla beraber, periodontal hastalık hiç bir bulgu vermeden de ileri safhalara ulaşabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla dişhekimine gitmek son derece önemlidir.

Periodontoloji İle İlgili Uzmanlar

Tüm Periodontoloji Uzmanları

Periodontoloji Makaleler

Periodontoloji Soruları

diş eti problemi

hocam güldüğüm zaman diş etim çok fazla görünüyor, nasıl bir tedavi görebilirim

İmplant Yapıyor musunuz ?

İmplant Yapıyor musunuz , yapıyorsanız , 1 implantın yapımı ne kadar sürüyor

Dış eti cekilmesi

Tedavisi uzun sürer mi

Agiz kokusu

Ne kadar cok fircalasamda agiz suyu kullansamda agzim cok kotu kokuyor ne yapabilirim ?

Diş minem zarar görmüş

Hocam ön dislerimin altı kırılganlasmış , şaffatlamıs ve cizilmis gibi ne yapmam lazim

Did eti

Dis etim cıkan dolgumdan taşmış ve koku yapıyor nasıl tedavi edilir ve ne kadar sürede biter

çene kemik erimesi

kemik erimesi dişeti temizliği ile dişler kurtarılabilir kemik erimesi durur mu? iyileşme olu mu?

Diş eti

4 senedir diş etlerimde problem var fırçalayınca ya da temas edince kanama oluyor. Bu sürede iki üç kere dişlerimi temizlettim ama son iki yılda özellikle ön alt diş etim olmak üzere iğce rahatsız etmeye başladi diğer kısımlar gibi dişe yapışık değiller ve büyüme var şimdilik dişimde sallantı yok ama sanırım önlem almazsam tek çürük dahi yok ama diş kayıplari olabiliyormuş genel olarak diş eti rengim eskiye oranla daha kırmızı sosyal hayatımı ve psikolojimide etkiliyor artık kanamalar ve görüntüsü. Günde iki kez atlamadan fırçalamama rağmen ön alt dişlerin arka kisminda tartar olusumu oluyor sürekli. Diş tartarlari temizletmenin yanı sıra diş etlerimin eskisi gibi dişe yapışık hale getirecek bi tedavi mevcut mu bu konuda bilgi almak istiyorum. Sadece temizletince diş etlerim düzelmiyor zamanla daha kötüye gidiyor bakima dikkat ettigim halde tıbbi olarak diş etime yönelik bi işlem mümkün mü?

diş eti cekilmesi

dis eti cekilmesi tedavisi hangi biransi kapsiyor hocam sizin bu hizmetiniz varmi acaba

Flap

Flap operasyonundan sonraki süreçte dişetimde dikiş izi belli olur mu birde bu ağrılı kanamali bir işlem mi yoksa lazerle uygulama yapiyor musunuz biraz çekiniyorum açıkcasi ama bu sorunlu diş etinden kurtulmak için yaptırırım.