TR Doktor

Pratisyen Hekim Nedir?

Pratisyen Hekim ; İnsan sağlığının korunması için önlemler alan, hastalıklara tanı koyan, tıbbi ve cerrahi girişimlerde bulunarak hastalığın tedavisini sağlayan kişidir.

GÖREVLER

Pratisyen hekimler genel olarak aynı görevi yaparlar. Ancak çalıştıkları ortamın şartlarına, özelliklerine göre bazen farklı görevleri de yerine getirebilirler. Pratisyen hekimler, birinci basamak denilen sağlık kuruluşlarında, örneğin sağlık ocağında görev yaparlar. Sağlık kuruluşlarına başvuran kişilere ilk olarak tanıyı koyan, gerekli koruyucu ve tedavi edici müdahalede bulunan pratisyen hekimlerdir. Görevleri geniş kapsamlı olup, şöyle özetlenebilir.

Hastanın şikâyeti, tıbbi öyküsü ve ailesi hakkında bilgi alır, hasta formuna kaydeder,

Hastanın fiziki muayenesini yapar,

Hastanın durumuna göre teşhise yönelik idrar, kan, tam kan, biyokimya, röntgen, ultrason, ilaçlı filmler, endoskopi vb. tetkikleri ister,

Teşhise yönelik daha ileri tetkiklere ihtiyaç duyulduğunda hastayı ilgili uzmanlık alanına sevk eder,

Muayene bulguları ve tetkik sonuçlarına göre hastalığın teşhis, tedavisi ve izlenmesi için verileri yorumlar, değerlendirir,

Teşhise göre ilaç yazar ve koruyucu hekimlik konularında hastayı bilgilendirir,

Hasta veya hasta yakınına hastalık, hastalığın tedavi ve seçenekleri, riskleri, korunma yöntemleri hakkında bilgi verir,

Hastalığın seyrine göre tedavi değişikliğine karar verir,

İş kazası, trafik kazası, ölüm ve yaralanma gibi olayları hastanede görevli polise bildirir ve gerekli raporları düzenler,

Aile planlaması konusunda danışmanlık yapar ve nasıl uygulayacağını öğretir,

Sorumlu olduğu hastane veya tıp servislerini idare eder,

Bulaşıcı hastalık çıktığı zaman gerekli önlemleri almak için çalışmalar yapar,

Erken teşhis konulduğunda ilerlemesi önlenebilen hastalıkların erken tanısını koyar, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Pratisyen Hekim Soruları

Zehirlenme olmuş mudur?

Bir yıl önce bahçedeki fareler içi kullandıktan sonra artan zehirli yem arabanın bagajına yedek lastiğin yanına koyulmuş.üstünde halıfleks serili. Koyulan zehir unutulmuş. Poşette de küçük küçük delikler var hava alıyor. Pikniğe gitmek için yaptırılan ve 2-3 kat gazete kağıdına sarılı olan lavaşlar da aynı bagaja yemlere yaklaşık 1 metre uzak olacak şekilde bir müddet durmuş. Acaba 2-3 kat gazete kağıtlarına sarılı lavaşlar kimyasal etkileşim yapmış mıdır. Hava alan poşette zaten zehir etkisini kaybetmiştir diyerek önemsenmemiş. Temas ve yaklaşma kesinlikle yok. Lavaşlar yendi 5. gün oldu etki yok. Korkmalımıyız?zehir pellet buğdaylı zehir denilen zehir.

AYAK RAHATSIZLIĞI

Ayaklarımda arada morluk yaşıyorum. Bu durum soğukta daha da artmaktadır. Sebebi nedir? Farklı kombinasyonlar mümkün mü?. İlerde tansiyon vs rahatsızlıklarını tetikler mi ?

Covid

Hocam iyi günler. İki gündür ateşim ve öksürüğüm oluyor. Sizce test vermek için hastaneye geleyim mi yoksa nefes darlığım olursa mı geleyim ?

Covid

Hocam covid geçirdim ama yine de grip aşısı olmalı mıyım ?

Pratisyen Hekim Videoları