TR Doktor

Psikoloji Nedir?

Psikoloji ; Yunanca bir kelime olan “psihologia” kelimesinden günümüzde psikoloji olarak kullanımına devam edilen kelime, anlam olarak insanların genel olarak davranış biçimlerini, zihinsel hareketlenmelerini ve buna bağlı olarak bu tip hareketlenmelere sebep olan durumları araştıran, inceleme altına alınan bilim dalına verilen addır.

Psikoloji bilimi, diğer bilim dallarının çoğuna kıyasla çok daha eski bir bilim alanıdır. Çünkü temel yapı taşı insan olduğundan insana ve insanlığa dair psikolojik incelemeler çok eski zamanlardan beri yapılmaktadır.

Kişilerin yaşadıkları psikolojik sorunlarla baş edebilmelerine, kendilerini geliştirmelerine ve tanımalarına yönelik profesyonel hizmet sunulmaktadır. Aynı zamanda hastanemizde yatan hastalarımıza ve yakınlarına tıbbi tedavilerine ek olarak psikolojik destek sağlanmaktadır.

Klinik psikologlardan ve psikiyatristlerden oluşan ekip, hastanelerimizde tıbbi tedavi gören hastalara, psikolojik sorunlarla başvuran kişilere ve topluma yönelik psikolojik değerlendirme ve psikoterapi uygulamaları yürütür.

Psikolojik Testler

Kişilik Testleri

Minnesota Çokyönlü Kişilik Envanteri(MMPI) ve tanı ve tedaviye yardımcı olacak diğer psikometrik ölçekler uygulanmaktadır.

MMPI testinden kişinin ruhsal sorunlarını belirlemede, kamu güvenliği alanında çalışanların kişiliklerinin işe uygunluğunu

değerlendirmede yararlanmaktadır. MMPI, 566 sorudan oluşmaktadır ve 15 kadar ayrı ölçek içermektedir.

Depresyon ve kaygı bozukluklarının değerlendirilmesi ve objektif ölçümlerinin yapılması için çeşitli ölçekler kullanılmaktadır. Beck Depresyon envanteri, Sosyal Fobi ölçeği, SCL-90 gibi...

Gelişim Testleri

Denver ve AGTE gibi çocuk gelişim testleri ile çocuğun dil, psikososyal gelişim, ince motor ve kaba motor gelişiminin düzeyi ölçülür. Bu testler gelişim geriliği ve anormallikler için bir tarama niteliği taşır.

Nöropsikolojik Testler

Nörolojik problemlerde tanı ve tedaviye yardımcı olan bu testler, kişinin zihinsel performansını ölçer. İleri yaşlarda görülen demansiyel rahatsızlıkların özellikleri hakkında bilgi verir. Ayrıca değerlendirmede bu kişilerin depresyon taramaları da yapılır.

Mini Mental Durum Değerlendirmesi, Sözel Öğrenme Testi, Sayı Menzili, Luria Bataryası, Stroop Testi, Benton Yüz Tanıma Testi, Boston Nesne İsimlendirme Testi gibi testlerle kişinin bellek ve yürütücü zihinsel işlevleri ölçülür.

Ayrıca ADAS- cog: Alzheimer Hastalığı Değerlendirme Skalası- Kognitif alt Testi uygulanmaktadır.

Psikoloji Soruları

Kolonoskopi

selam hocam ben yarın kolonoskopi olacam fakak kadınsal bir rahatsızlığım oldu yarin bana kolonoskopi yapılırmı yemek yiyebilirmiyim

Psikoloji

Aşırı sinirli gergin ve fazlasıyla alingan bir insanim yaşım 22 ama en ufak bir şeye çok cabuk sinirlenip gerilip herşeyi bir anda gözden cikarabiliyorum pek çok şeye takiliyorum ufak veya büyük şey olmasi fark etmiyor böylelikle hem karsimdaki insanlari hemde kendimi yipratmis oluyorum bu durum çok rahatsız ediyor beni en olmayacak en basit seylere bile büyük tepkiler veriyorum sürekli bir gerginlik hali içindeyim söylenen şeylere sürekli aliniyorum sürekli kendime bir anlam cikariyorum en basit detaylara bile takiliyorum bu durumu duzeltme imkanimiz varmidir ben böyle kotu bir insan olarak gözükmek istemiyorum

İnternetten Terapi

İnternetten Terapi Seansı Nasıl Uygulanıyor?

Psikiyatri

Merhaba kilo kaybı. Ve bayılmak. Hangi. Nedenleri arasında psikolojik. Sebep. Varmı.

Ne Zaman Terapi Alınmalı

Ne Zaman Terapi Alınmalı?

konuşmada takılmalar

2005 doğumlu oğlumda konuşurken takılmalar oluyor. 3 yaşına kadar kelimelerle konuştu. 3 yaşından sonra 2-3 kelimelik cümlelerle konuşmaya konuşmaya başladı. Konuşmasında kekemelik yok fakat söyleyeceği cümleleri toparlayıp söyleyemiyor. karşısındakinin sabırla beklemesi gerekiyor. bu durum her zaman olmuyor. sanırım heyecan yapınca böyle konuşuyor, belki de hangi kelimeyi kullanacağına karar veremiyor bilemiyorum. Bu sorunuyla ilgili konuşunca herhangi bir yorumu olmuyor. bu sorun fizikselmidir ve ne yapabiliriz. Teşekkürler

Öğrenci Motivasyonu Hakkında

Öğrenci Motivasyonunu Nasıl Sağlarız?

Terapiye Gitmek

Hangi Durumda Terapiye Gidilmesi Gerekir?

LYS Nasıl Çalışılmalı

YGS Sınavına Girdim Sınavım Kötü Geçti LYS İle Telafi Edebilir miyim?

Sınav Ders Çalışma Sıkılma

Sınava Hazırlanıyorum Ama Ders Çalışırken Sıkılıyorum Ne Yapmalıyım?