TR Doktor

Tıbbi Biyokimya Nedir?

Biyokimya, bitki, hayvan ve mikroorganizma biçimindeki bütün canlıların yapısında yer alan kimyasal maddeleri ve canlının yaşamı boyunca sürüp giden kimyasal süreçleri inceleyen bilim dalıdır. Biyokimyanın amacı her şeyden önce, hücre nin temel bileşenleri olan protein, karbonhidrat, lipit gibi organik bileşiklerin ve yaşamsal önem taşıyan kimyasal tepkimelerde en büyük rolü oynayan DNA nükleik asitlerin, vitaminlerin ve hormonların yapısal ve nicel çözümlemesini yapmaktır. Canlılardaki protein bileşimi, besinlerin enerjiye dönüşmesi, kalıtsal özelliklerin kimyasal mekanizmalarla iletilmesi gibi yaşam süreçlerinin araştırılması da yine biyokimyanın ilgi alanına girer

iyokimya testlerinin çalışıldığı bölümdür. Rutin (Fransızcadan dilimize geçen, alışılagelmiş, sıradan anlamında) testler denilen ve laboratuvarların en sık çalıştıkları testler genellikle analizörler ile bu bölümde çalışılır.Laboratuarımız bu bölümde Uzay teknolojisi başlığı ile tanımlanan NASA Uzay mekikleri için geliştirilen kuru kimya (Dry Chemistry) analizörü ile çalışmaktadır.

Güvenilirliği ve tekrarlanabilir sonuç üretmesi açısından Dünyanın kabul edilmiş en güçlü referans sistemlerinden olan bu teknoloji, Dünyada sayılı seçkin hastane laboratuarında kendine yer bulabilmiştir. Bu bölümde çalışılan tüm biyokimya testleri, en kısa sürede, üst düzey güvenilirlik ile hastalarımızın tanısı için Doktorlarımıza ulaştırılmaktadır. Barkod sistemi ile hasta örnekleri bekletilmeden sisteme girilmekte ve sonuçlar direkt olarak sistem içinde en kısa sürede ekrana gelmektedir. Bu aşamalar tamamen otomasyona bağlı olarak yapıldığından hata veya yanlış isim girme gibi uygulama sorunları ortadan kalkmaktadır.

Tıbbi Biyokimya Makaleler

Tıbbi Biyokimya Soruları

Tıbbi Biyokimya Videoları