TR Doktor

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Nedir?

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji ; Kas iskelet sistemi ve romatizmal hastalıkların tedavisinde geleneksel kaplıca uygulamalarını modern tıbbın bilgi ve imkanlarıyla hastaların hizmetine sunan tıp alanıdır.Özellikle eklem harabiyeti sonucu gelişen kireçlenme,eklemleri tutan iltihaplı romatizmal hastalıklar,yumuşak doku zedelenmeleri ve tüm vücudu etkileyebilen fibromiyalji gibi kronik ağrılı hastalıkların tedavisi kaplıca tıbbının başlıca çalışma alanını oluşturur.

Sıcak mineralli su banyoları,doğal tıbbı çamur tedavisi,mineralli su içme kürleri öne çıkan kaplıca uygulamalarıdır. Almaya,Fransa , İtalya, Macaristan ve Türkiye gibi jeotermal kaynaklar açısından zengin ülkelerde kaplıca uygulamaları ilgili hastalıkların tedavisinde öncelikli veya tamamlayıcı tedavi seçenekleri olarak yer bulmaktadır.

Tıbbi Ekoloji Hidroklimatoloji Balneoterapi Uygulamaları Birimi: Birimimizde, romatizmal hastalıklar ve kaplıca tedavisi indikasyonu olan hastaların başvuruları değerlendirilir, aşağıdaki balneolojik tedavi ve hidroterapi uygulamaları yapılır

1. Banyo Kaplıca (Balneoterapi) 
2. Peloidoterapi (Çamur Tedavisi) 
3. Su İçi Basınçlı Masaj (Jakuzili Banyo) 
4. Kontrast Banyo 
5. Su İçi Egzersiz

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji İle İlgili Uzmanlar

Tüm Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Uzmanları

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Makaleler

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Soruları

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Videoları