TR Doktor

Varis Ve Kılcal Damar Tedavisi Nedir?

Kılcal damar varisleri nedir?
Telanjektazi olarak ta bilinen kılcal damar varisleri deri yüzeyine yakın ince damarların belirgin hale gelmesidir. Genellikle uyluğun arka ve yan taraflarında ve dizaltında oluşurlar. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Genelde kendiliğinden oluşur ve bariz bir şikayete neden olmazlar.

Kılcal damar varisleri ağrı ve şişlik yapar mı?


Kılcal damar varisleri çok ince damarlar olup, genelde kozmetik olarak hastaları rahatsız ederler. Ağrı (,) bacakta şişme ve halsizliğe neden olmazlar. Genellikle yaşla kılcal damar varisleri arttığı için, yaşın ilerlermesi ile ortaya çıkan diğer hastalıklara bağlı şikayetlerde de artış olur ve bu iki durum birbirinin üzerine biner. Bu nedenle kılcal damarları olan bir hastada bacakta ağrı, şişme, uyuşma, karıncalanma şeklinde olan şikayetler başka nedenlere bağlıdır.

Kılcal damar varislerine ne yol açar?


Kılcal damar varislerinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak ailesinde varis yada kılcal damar varisleri olan bireylerde, şişmanlarda, kadınlarda, uzun süre ayakta kalmayı gerektiren mesleklerde çalışanlarda, gebelerde ve doğum kontrol hapı yada hormon kullananlarda daha sık rastlanmaktadır. Özellikle genetik alt yapı önemlidir.

 
Kılcal damar varisleri nasıl tedavi edilir?
Sorun temelde kozmetiktir ve skleroterapi, laser ve kamuflaj makyaj yöntemleri ile tedavi edilir. Kılcal damar varisleri için ameliyat gerekmez.

Kılcal damarlar için laser tedavisi nedir?
Kılcal damarlar için bir diğer tedavi laser tedavisidir. Varislerin tedavisinde kullanılan laserden farklı olarak bu tedavide dış laser kullanılır. Prensip olarak Laser ışığı ile derideki kılcal damarlar yakılmış olur. Laser tedavisi özellikle skleroterapinin yapılamadığı yada başarısız olduğu çok küçük kılcal damarlar için etkin bir tedavidir.

Laser tedavisi deneyim gerektiren bir tedavidir. Genelde hafif morarma ve kızarma olmakla beraber yanlış uygulandığında deride iz bırakan yaralarada yol açabilir.

Varis Ve Kılcal Damar Tedavisi Soruları

Varis Ve Kılcal Damar Tedavisi Videoları