TR Doktor

Vaskülit (Damar Duvarı İltihabı) Nedir?

Vaskülit Damar İltihabı Nedir?

Vaskülit kan damarlarının iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Vaskülit damar çeperlerine zarar vermekte ve bunların daralıp tıkanmasına neden olmaktadır. Kan dolaşımını azaltır ve tamamen durdurabilir.

Kan damarları duvarlarının zarar görmesi, bunlarla ilişkili dokularda kan ve oksijen kaybına neden olabilir. Oksijen kaybına uğrayan vücut dokuları zarar görebilir.

Kanda İltihap Nedir?

İltihap, vücudumuzun savunma yöntemlerinden birisidir. Virüs ve bakteriler vücuda saldırarak enfeksiyon oluşumuna neden olur ve bu durum karşısında da akyuvarlarımız savaşa başlar. İltihap oluşumu ile hastalığa karşılık verip onu dışarıya atmaya çalışır. Bu derece bir savunma yönteminin kanda yüksek görülmesi ile vücudun bağışıklık sisteminde bir bozulma olduğu enfeksiyon olduğu anlaşılır. Bu durumda da kanda iltihap oranı artar.

İltihaplanma vücudun kendi kendini koruma ve iyileştirme çabasıdır. İltihap, enfeksiyon yüzünden meydana gelebilir ancak kendisi bir enfeksiyon değildir. Enfeksiyon bakteri, virüs ya da mantarlar nedeniyle oluşurken, iltihaplanma vücudun bu enfeksiyona cevabıdır. Vücuda zararı dokunacak herhangi bir şey meydana geldiğinde, zararı dokunan etkenleri ve hasarlı hücreleri ortadan kaldırmak için vücut, iltihaplanma ile biyolojik bir tepki verir. Kanda iltihap oranının yüksek olması ise vücutta bir sorun olduğuna ve bağışıklık sisteminin harekete geçtiğine işarettir.

Kanda iltihap nedir sorusunun altında aslında başka hastalıklar yatmaktadır. Eğer kanda bir iltihaplanma söz konusu ise bunun mutlaka araştırılması gerekir.  Kanda iltihap nedir, kanın içerisinde belli orandan fazla bakteri olması ve akyuvarların artış göstermesi demektir. Vücudun iltihaplı olan bölgesinde kana bakterilerin karışması anlamına gelmektedir. İltihaplanma vücudun kendi kendini koruma ve iyileştirme çabasıdır. İltihap vücuttaki enfeksiyonlara karşı koruma biçimidir. Birçok mikroorganizmalar, mekanik ve fiziksel etmenler ve kanser hücreleri organizmada iltihap meydana getiren çeşitli nedenler olarak gösterilebilir. Kanda iltihap olmasının birçok sebebi olabilir. Ama bu sebeplerin başında enfeksiyon gelmektedir. Enfeksiyon kana girdiği zaman vücut bu duruma tepki göstermek için iltihabı meydana çıkarır. Biyolojik bir tepki olarak iltihaplanmanın kanda görülme sebepleri arasında bağırsak hastalıkları da yer almaktadır. Aynı zamanda lupus hastalığı da yer almaktadır. Her yaşta ortaya çıkma olasılığı bulunan lupus hastalığında vücudun bağışıklık sistemi olmaması gereken bir şekilde, sağlıklı olan dokulara saldırır ve kronik iltihaplanmaya yol açmaktadır. Kanda iltihap belirtileri fazla bir hastalıkla belirti göstermez. Kandaki iltihap oranı CRP testi ile ölçülmektedir. Kandaki iltihap oranının yüksekliği fazlaysa, ileriki dönemlerde kan damarları duvarında bir sorun olması anlamına gelebilir. CRP seviyesi yüksek olursa iltihap oranı fazla demektir. Bu sorunun çözülmesi için ilk önce iltihabın nereden kaynaklandığı bulunmalıdır. O nedenle başka testler ve doktor muayenesi yapılmalıdır. Muayenesi yapıldıktan sonra kandaki iltihabın kurutulması için tedavi şekli bulunmalıdır.

Kandaki İltihabın Nedenleri 

-Enfeksiyon

-İltihabi bağırsak hastalığı 

-Lupus

-Zatürre

-Romatizmal ateş 

-Tüberküloz 

-Bağ doku hastalıkları 

-Bağırsak Hastalıkları 

-Romatızmal Artrıt

-Ankılozan Spondılıt

-Çölyak Hastaliği

-Crohn Hastaliği

-Fıbromıyaljı

-Grave Hastaliği

-Egzoftalmı

-İdıopatık Pulmoner Fıbrozıs

-Sedef Hastalığı

-Tıp 1 Dıyabet

-Addıson Hastaliği

-Vaskülıt

-Organ Naklı Reddı

-Çeşıtlı Alerjıler

-A Vıtamını Eksıklığı

-Düşük Uyku Kalıtesı

-Obezıte

-Enfeksıyonlar

-Bazi Gidalar

Vaskülit (Damar Duvarı İltihabı) Makaleler

Vaskülit (Damar Duvarı İltihabı) Soruları

Vaskülit (Damar Duvarı İltihabı) Videoları