TR Doktor

Yaşam Koçu Nedir?

Yaşam koçluğu ; psikolojik problemi olmayan ve yaşamında normal davranışlar sergileyen Danışanların hedeflerine daha hızlı ve etkili ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla verilen profesyonel bir, kişisel gelişim hizmetidir. Yaşam koçu, Psikologların veya Psikiyatrinin uzmanlık alanına giren anormal davranışlarla, psikolojik hastalıklarla ve psikolojik problemlerle ilgilenmez. Normal davranış sergileyen insanların hayatında nasıl daha başarılı olabileceğiyle ilgilenir. Tedavi edici değil geliştiricidir.

Günümüz koşulları hızlı değişimlere ayak uydurmamızı zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle bireyler iş yaşamında ve özel hayatlarında profesyonel desteğe ihtiyaç duyabilirler.

Yaşam Koçluğu kişisel hedeflerine ulaşmalarında bireylere bir yol haritası sunar. Alanlarında başarılı olmuş binlerce insanın, yaşamları boyunca elde ettikleri deneyimleri danışanlara aktarır. Bu deneyimlerin ortak özelliklerini araştırır ve Danışanların kullanabilecekleri stratejiler haline çevirir.

Zaman Yönetimi Koçluğu ; sürekli olarak yetişememe ve saat problemi yaşayanlar için etkin çözüm odaklı çalışan koçlardır.  

Kariyer Yaşam Koçları; Danışanlarının kariyeri ile alakalı karar verme sürecini yönetmesine yön verir.

Nefes Koçluğu ; günlük olayların stresinden uzaklaşmak ve olağan rutin hayatın içinde doğru nefes kontrolünün verildiği koçluk servisidir.

Sosyal Yaşam Koçluğu ; Danışanlarının sosyal yaşamı ile ilgili aktifliğinin dengede tutulmasını sağlayan danışmanlıktır.

Yönetici Koçluğu ; danışan yöneticilerin liderliklerinin sınırlarının belirlenmesini ve başarıların zirveye taşınmasını sağlayacak koçluk danışmanlığıdır.

Dini Koçluk ; Danışanların inançlarının sorgulandığı ve iç huzurun sağlanması ile daha mutlu gelecek planlarının yapıldığı danışmanlık sınıfıdır.  

İlişki Koçluğu ; Danışanların insan ilişkileri ile ilgili dengelerin sağlanmasından, özel hayatı ile ilgili karar verme dürtüsünün harekete geçmesi hedef alınabilecek koçluk gruplarındandır.

İmaj Koçluğu; Bu hizmetin adı stil danışmanlığı olarak da adlandırılır. Danışanların imajı ve dış görünüm tarzları ile ilgili değişimleriyle ilgilidir.

Emeklilik Koçluğu ; kişilerin emekli olduktan sonra ki finansal ve sosyal hayatlarının idame ettirmeleri ilgili danışmanlık alabileceği koçluk hizmetidir.

Kurumsal Koçluk; Firma içi iş dağılımları, yöneticiliğin gerekli yetkinlikleri, takım çalışması ve verimlilik konusunda çalışmalar yapılır.

İş ve Özel Yaşam Denge Koçluğu; isminden de anlaşıldığı gibi Danışanların özel hayatı ve iş hayatı arasında ki dengenin yapısının oluşturulmasını hedefleyen koçluktur.

Zayıflama Koçluğu; Hizmet alan kişiye özel planlar yapılarak beslenme ve yaşam programı çıkarılır. 

Yaşam Koçunun Amaçları

Bireysel vizyon ve amaçlar belirlemek,
Danışanların daha iyi hedefler belirlemelerine ve hedeflerine daha hızlı ulaşmalarına yardımcı olmak,
Danışanların yaşamlarını değerleri ve öncelikleri çevresinde konumlandırabilmelerini sağlamak,
Danışanların yaşamlarında önemli değişiklikler yapmalarına ve kararlar vermelerine yardımcı olmak,
Danışanların sevdikleri bir yaşamı tasarlamaları ve yaşayabilmeleri konusunda destek vermek,
Danışanların kariyerlerinde ve işlerinde öne geçmelerine yardımcı olmak,
Danışanların daha iyi kararlar vermelerini sağlamak,
Danışanların ilişkilerini geliştirmek,
Danışanların yaşamlarındaki stresi azaltmak,
Danışanların daha etkin bir yönetici veya işadamı/kadını olmalarına katkıda bulunmak.

Yaşam Koçu Soruları