TR Doktor

Yoğun Bakım Nedir?

Yoğun bakım ünitesi, vital fonksiyonları bozulmuş ve yaşamsal risk taşıyan kritik hastaların kesintisiz 24 saat bakımlarının yapıldığı, yaşamsal desteğin verildiği ve ileri teknoloji ile donatılmış alanlardır. Yoğun bakım üniteleri gelişmiş teknolojik altyapılarının yanı sıra multidisipliner yaklaşımların yoğun olarak uygulandığı birimler olarak sağlık hizmeti sunumunda, son derece önemli bir yere sahiptir. 

Yoğun bakım üniteleri 

*Cerrahi yoğun bakım
*Dahili yoğun bakım
*Koroner yoğun bakım
*Kardiyovasküler yoğun bakım 
*Yenidoğan yoğun bakım

3. BASAMAK YOĞUN BAKIM

Yoğun bakımda hastalar durumlarının ciddiyetine göre 3 basamağa ayrılmaktadır. Birinci basamak hastalar en hafif hasta grubunu oluştururken 3. basamak hastalar en ağır hasta grubunu temsil etmektedir. En ağır hasta grubunu tedavi edebilmek için hastanenin bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Bu şartların karşılanması için belirli branşlarda doktorların da bulunması gerekmektedir. Ek olarak hastanenin bazı fiziksel şartları yerine getirmesi ve bazı ileri teknoloji cihazları bulundurması gerekmektedir. Hastanemiz, tüm şartları sağladığı için 3. basamak hizmet verebilmektedir. Peki 3. basamak hizmet gerektiren hastalar kimlerdir?

Hangi Durumlarda Yoğun Bakıma Hasta Alınır?

Ani kalp ve solunum durmaları,
Kafa beyin travmaları,
Omurilik travmaları Genel beden travmaları,
Her türlü şoktaki hastalar,
Akut solunum yetersizlikleri, (Akciğer travması, akciğer ödemi),
Kronik solunum yetersizlikleri (KOAH),
Ağır metabolik bozukluklar ve Asit- Baz dengesizlikleri,
Sinir sistemi hastalıkları(Beyin kanaması vb),
Kas hastalıkları (Myasteni, ALS vb),
Sıvı elektrolit bozuklukları,
Her türlü zehirlenmeler ,
Büyük ve uzun süren özellikli ameliyatların sonrası,
Gebelik zehirlenmeleri,
Tetanoz
Hastanızın tüm vücut gereksinimleri yoğun bakım ekibi tarafından desteklenmektedir

Yoğun Bakım İle İlgili Uzmanlar

Tüm Yoğun Bakım Uzmanları

Yoğun Bakım Soruları

Oksijensiz kalan bebek

Kız kardeşimin bebegi doğumda oksijensiz kalmış sezeryan ile doğum yaptı bebek hiç ağlamamis 72 saat dondurma işlemi yapıldı halen bebek hareket etmiyor acil cevap verirseniz ne yapmamız gerekiyor nereye götürelim iyilesirmi çok üzgünüz Annesi çok kotu

yeni doğan bebek solunum yetmezliği ve fallot tetralojisi tanısı

slm hocam benim yeni doğan bir oğlum var 50 gündür yoğun bakımda yeni doğan bebek solunum yetmezliği ve fallot tetralojisi tanısı koydular makinaya bağlı beynindede su toplaması vardı ameliyat yaptılar iyi geçti dedi doktor ama hala hastanede yoğun bakımda doktor hep ölecek diyor moralimizi bozuyor bu nereye kadar devam edecek caresi yokmu yardımcı olursanız sevinirim

Kalp durması sonrası yoğun bakım

Hocam merhaba, 28 yaşında erkek bir yakınım ani kalp durması sonrasında bir kaç dakika içerisinde hastaneye götürülüp müdahaleye başlandı. Ancak 45 dakika sonra kalbi yeniden çalışmaya başladı. Daha sonra sevk edildiği diğer hastanede soğutma tedavisi uygulandı. 48 saat sonra uyku ilacını kestiler. Uyku ilacı kesildikten sonraki süreçte gözlerini açmaya başladı yanına girip konuştuğumuzda ağzını oynatıyor terliyor, beni duyuyorsan gözünü aç dediğimizde açıyor kapat dediğimizde kapatıyor, öksürüyor, esniyor. Spontan solunumu var şuanda. Bugün 7.gün ama bilinci gelmedi şuuru kapalı deniyor. Akupunktur ve fizik tedavi yapılmaya başlandı. Tecrübelerinize göre uyanma ihtimali nedir? Gözlerini açması ağzını dilini oynatması iyi olduğunu mu gösterir? Şimdiden çok teşekkür ederiz.

Oksuruk

Corona virüsten sonra oksuruk nekadar sürede gecer

Yoğun Bakım Videoları