TR Doktor
akupunktur zayıflama kilo kontrolü

Akupunktur İle Zayıflama Keyfi

Yazar: Op. Dr. Vedat KürkçüAKUPUNKTUR YÖNTEMİYLE ZAYIFLAMA NEDİR VE NASIL UYGULANIR?

Zayıflamak veya kilo vermek sağlıklı bir hayat yaşamak isteyen herkesin arzuladığı bir şey. Günümüzde sadece estetik açısından değil, sağlık açısından fazla kilolar büyük bir sağlık sorunu halini almış bulunmaktadır. Akupunktur ile zayıflama tekniği, bu konuya dair aklınıza takılan sorulara cevap olacaktır.

Bazen insanlar zayıflamayı veya hedeflediği kiloları vermeyi büyük zorluklarla başarsa da bu durumu korumayı yani kilo almamayı başaramayabiliyor. uzun, zahmetli ve zorlu diyet süreçlerinin yanı sıra yaşam kalitesini de etkileyen bu çabanıza destek vermek amacıyla Akupunktur tekniği uygulanır.

 

Akupunktur yöntemiyle zayıflamak isteyenlere başlangıç aşamasında haftada 2 kez uygulma yapılır. Daha sonra bu uygulama haftada bir kez uygulanarak sürdürülür. Toplamda 10-12 seans sonrası 1 kür olarak değerlendirilir ve 1 kür sonrasında ilk sene ayda 1 seans  sonraki senelerde 2-3 ayda 1 seans hatırlatma akupunkturu ile kilo kontrolü devam ettirilir.

Akupunktur ile zayıflama yönteminde de diğer tedavilerde olduğu gibi her seansda kulak etrafındaki bazı bölgelere haftalık kalıcı kulak iğneleri veya manyetik bilyeler takılmaktadır. Bu bölgeler genellikle kişinin zayıflamasına yardımcı olacak olan; iştah azaltıcı, sürekli atıştırma ihtiyacını azaltıcı, oburluğu engelleyici, metabolizmayı hızlandırıcı, şişmanlamaya neden olan organlardaki eksiklikleri dengeleyici, yeni yaşam tarzına adaptasyon sırasında meydana gelen semptomları azaltıcı, kilo vermeye yardımcı olan bakteroidlerin ön plana çıkmasını sağlayıcı, vücudun dinamik olmasını sağlayıcı, kan şekerini dengeleyici, gereksiz tatlı yeme krizlerini önleyici, aynı zamanda yeni beslenme programı esnasında vücut enerjisinin düşmesini engelleyici, açlık durumunda dahi açlık seviyesi hissini azaltıcı, mutluluk hormonunu uyararak motivasyonu sağlayıcı sinyallerin vücuda verildiği noktalar olmaktadır. Kişi kilo vermek için takip edeceği yeni beslenme programını uygularken dışarıdan her hangi bir takviye almadan bu sinyallerin beyne ve vücuda iletilmesi yardımıyla daha hızlı, daha verimli ve daha kalıcı bir şekilde zayıflayacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü WHO tarafınan yayınlanan raporlar gösteriyor ki, obezite (aşırı kilo, şişmanlık) akupunkturla tedavi edilebilen hastalıklar grubunda bulunmaktadır. Kilo vermek isteyen insanların en başta beslenme alışkanlıklarında ve yaşam tarzlarında ciddi değişiklikler yapması gerekiyor. İşte akupunktur uygulaması bu yeni hayat tarzının edinilmesi sürecinde insanlara büyük kolaylıklar sağlıyor, bu sürecin daha rahat ve sıkıntısız  yaşanmasını mümkün kılıyor.

Akupunktur tedavisinin etkilerini  kısaca şöyle özetleyebiliriz:

Akupunktur beynin hipotalamus bölgesinde bulunan ve beslenme alışkanlıklarımız üzerinde büyük bir etkisi olan iştah merkezini etkiler, iştahı düzenleyerek kişinin yeni beslenme alışkanlıklarının bir düzene ve dengeye girmesini sağlar.

Akupunktur tekniği, mide asit salgısını dengeler,  açlığa bağlı mide kazıntılarını, mide yanmalarını ve buna benzer sorunları ortadan kaldırır.

Akupunktur tedavisi düşük kalorili beslenme sırasında yaşanması muhtemel halsizliği ve bitkinliği önleyerek yaşam kalitesinin korunmasını sağlar.

Akupunktur uygulaması, metabolizmanın hızını düzenler ve böylelikle kilo vermek isteyenler kolay ve sıkıntısız bir şekilde kilo vermeyi başarır.

Akupunktur tedavisi vücutta serotonin ve  endorfin gibi insanın kendisini mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlayan hormonların seviyelerini yükseltir.Op. Dr. Vedat Kürkçü İsimli Yazarın Diğer Yazıları