TR Doktor
Akupunkturun Faydaları Op. Dr. Vedat Kürkçü Alanya Akupunktur

Akupunkturun Faydaları

Yazar: Op. Dr. Vedat Kürkçü

Akupunkturun Faydaları ve Kullanım Alanları

Akupunktur, batı tıbbı tarafından benimsenmemiş bir konsept olmasına rağmen bugüne kadar pek çok insanın, hastalıklarından kurtulmasına yardımcı olmuştur. Sırf bu nedenle bile hakkında bilgi sahibi olmaya değer.

Akupunktur, vücudun sahip olduğu doğal iyileştirme yeteneğini arttırarak tüm fonksiyonlarını düzenlemek suretiyle rahatsızlıkların tedavi edilmesi temeline dayanan geleneksel bir yöntemdir. Bu teknik binlerce yıl önce Çin’de kullanılmaya başlanmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Akupunktur, ince tel şeklindeki iğnelerin vücudun belirli noktalarına sokulmasıyla uygulanır. Eski Çinliler, dünyadaki herşeyin pozitif ve negatif olarak ayrıldığına inanırlardı. Buna insan vücudu ve onun pek çok tıbbi durumu da dahildi. Akupunktur da insan vücudundaki bu pozitif ve negatif güçleri dengeleyerek iyileşme sağlamayı amaçlar.

Akupunkturun Fayda Sağladığı Durumlar

Akupunkturcular, rahatsızlıklarımızın temel nedeninin, vücudumuzda akan görünmez enerji hatlarındaki-meridyenlerdeki enerjinin bloke edilmesi olduğuna dair güçlü bir inanca sahiptirler. Akupunkturcu iğneyi vücuda soktuğunda enerji yeniden dengelenir ve ağrı yokolur. Batı tıbbı faydadan çok komplikasyon ürettikçe de gitgide daha çok insan akupunktura yönelmeye ve bu teknikten faydalanmaya başlamıştır. Doktorlar tarafından başka çaresinin kalmadığı söylenen ve antibiyotik önerilen kronik hastalık muzdaribi insanlar ağrılarının geçmesi ve doğal iyileşme için akupunkturu tercih etmektedirler.

Akupunkturun en çok fayda sağladığı problemler ise şunlar:

Bel Ağrısı
Pek çok insan bel ağrısı şikayetine başka türlü çare bulamadığı için akupunktur tedavisini tercih ediyor. Bel ağrısının tedavisi için akupunkturun kullanımı hem çok basit hem de iyileşmeye yönelik olumlu cevaplar vermektedir. Bel ağrısı genellikle kas zorlanması, aşırı yüklenme ve kan pıhtılaşmasından kaynaklanır. Akupunktur, sadece iğnelerin yardımıyla, rahatsız olan bölgede sağlıklı kan dolaşımını sağlayarak kasları gevşetmekte ve ağrıyı azaltmaktadır.

Beyin Gelişimi
Bu konuyla ilgili araştırmalar halen devam etmekle birlikte, pek çok akupunktur uzmanı, akupunktur uygulamasının beynin belli bölgelerinde pozitif etkilerinin olduğunu iddia etmektedir. Hatta iğnelerin vücuttaki bazı duyguları aktif veya pasif hale getirebileceğini savunmaktadırlar. (Fakat tüm bunlar henüz araştırma aşamasındadır.)

Görme Problemleri
Akupunktur, özellikle glokom (karasu) olmak üzere pek çok göz rahatsızlığında kullanılmaktadır. Glokom,  optik sinirlerin görme bozukluğu yaratacak kadar hasar gördüğü ve kısa vadede iyileştirilmediği takdirde körlüğe neden olabilecek bir göz hastalığıdır. Glokom kroniktir ve etkili tedavi için doktorlar genellikle göz damlaları, lazer tedavisi ve cerrahi operasyon önerirler. Akupunktur yardımıyla, akupunkturcular, sağlıklı kan dolaşımını hızlandırmak ve böylece görme yetersizliğini ortadan kaldırmaya yarayacak serotonin gibi nörokimyasalların salgılanmasını teşvik etmeye çalışırlar.

Fibromyalgia (Lif dokusu iltihabı)
Akupunktur tekniği genel olarak vücudun kas problemleriyle başa çıkmasına yardımcı olduğu için özellikle lif dokusu iltihabı olan hastalara önerilmektedir. Geleneksel Çin tedavi yöntemlerinin kullanımıyla, akupunkturcular vücutta ihtiyaç duyulan bölgelere kan ve enerjiyi hareket ettirerek problemi teşhis ederler. Lif dokusu iltihabının tedavisi geciktirildiği takdirde zamanla kas ağrıları, hareket kaybı ve uyuma güçlüğü ortaya çıkabilmektedir.

Kabızlık, Hazımsızlık ve İshal
Kabızlık pek çok nedenle ortaya çıkmış olabilir. Susuz kalmak, düşük lifli bir diyet uygulamak, stres ve hareket azlığı en yaygın nedenlerdendir. Pek çok insan sağlıklı bir beslenme programına uymadığı için kabızlık, hazımsızlık ve ishal günümüzde oldukça sık görülür. Akupunkturun, Çin şifalı bitkileriylebirlikte uygulanması mide ve bağırsak bozuklukları ile mücadelede oldukça etkili olabilmektedir. Tedavi sürecinde daha iyi bir sindirim sistemi ve sağlıklı bağırsak hareketleri üzerinde de odaklanılması gerekecektir. Akupunktur bu noktada, ince ve kalın bağırsakları nemlendirerek ve toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırarak fayda sağlamaktadır. Ağır seyreden ishal durumlarında akupunktur, sindirim sistemindeki vital enerjiyi serbest bırakarak dışkılamanın normale dönmesine yardımcı olur.

Başağrısı
Son zamanlarda sürekli başağrısı çeken pek çok insan artık doktora gitmek yerine akupunktur tedavisine başvurmaktadır. Akupunkturun başağrısı için ne kadar faydalı olduğu ve hızlı bir çözüm sunduğu artık herkesçe bilinmektedir. Özellikle stres ve gerilimden kaynaklanan başağrıları için uzmanlar akupunkturu tavsiye etmektedirler. Geleneksel tıbbın tersine, akupunktur başağrısını ileriye dönük olarak iyileştirme olanağı sunmaktadır.

Akupunkturla İyileştirilebilen Rahatsızlıklar

Yukarıdakilere ek olarak akupunkturun faydasının olduğu kanıtlanmış olan rahatsızlıklar:

 • Erkek ve kadınlarda kısırlık
 • Diş ağrısı
 • Ameliyat sonrası ağrılar
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Tüm alerjiler
 • Kadın hastalıkları
 • Depresyon
 • Osteoartrit (Kemik iltihabı)
 • Dizanteri (Kanlı basur)
 • Hamilelikteki sabah bulantıları
 • Astım
 • Omuz ağrısı
 • Uykusuzluk rahatsızlığı

Op. Dr. Vedat Kürkçü İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.