TR Doktor
Anne Sütünü Artırmak İçin Öneriler Anne Sütü Uzm. Dr. Fatih Mert

Anne Sütünü Artırmak İçin Öneriler

Yazar: Uzm. Dr. Fatih Mehmet Mert

Kimi zaman anne bebeğin ihtiyacını karşılayacak miktarda süt üretemez. Bu da bebeğin yeterince beslenememesine yol açar. Yeterince beslenmeyen bebekte gelişim sorunları görülmeye başlar. Bu durumda eğer bebeğin gelişim sorunları annenin yeterince süt üretememesinden kaynaklanıyorsa anne sütünü artırmak için gerekli önlemleri almak gerekir. Bebeğin emzirilmesinde temel noktalardan birisi de bebek her istediğinde ve sık sık onu emzirmektir.

Anne sütünün üretiminde prolaktin hormonu rol oynar. Bebeğin anne memesini emmeye başlamasıyla prolaktin hormonu devreye girer ve süt salgılaması başlar. Bundan dolayı bebeğin doğumdan sonra fazla zaman geçirmeden emzirilmeye başlanması istenilen bir durumdur.

 

Anne sütünü artırmak için neler yapılabilir?

1. Anne sütünü artırmanın birinci kuralı bebeği doğduktan sonra en geç 1 saat içinde ilk emzirmeyi yapmak ve sonrasında sık sık emzirilmesini sağlamaktır. Bebekler ilk dönemler günde ortalama 10 kez emzirilmeye ihtiyaç duyarlar. Sık sık emzirme anne sütünün artmasına yardımcı olacaktır.

2. Anne sütünün artırılmasında bebeğin de anneden istenilen şekilde süt emdiğinden emin olmak gerekir. Acaba bebek yeterince emiyor mu? Yani emzirme seansı başarılı oldu mu? Bunun en temel göstergesi bebeğin kilo alıp almadığıdır. Bebek eğer düzenli olarak kilo alıyorsa sorun yok demektir. Yani annesinden yeterince süt emiyordur.

3. Eğer bebeği emzirmeyle ilgili bir sorun var ise bu sefer anne sütü pompa ile sağılarak bebeğe biberonla verilebilir. Bu şekilde anne sütü artırılarak sütün devamı sağlanır.

4. Bebeğe yeterince beslenebilmesi için fırsat vermelidir. Bir emzirme seansı ortalama 15-20 dk civarında olur.

5. Anne sütünü artırmak için önemli konulardan birisi de annenin beslenmesiyle ilgilidir. Annenin protein yönü güçlü olan besinlerden alması, bol bol su ve meyve suyu içmesi anne sütünü artırmaya yardımcı olacaktır.

6. Annenin dinlenmesine dikkat etmesi ve iyice dinlenmesi de anne sütünün artıırılmasına olumlu katkı yapar.

7. Bol kalorili yiyeceklerle enerji düzeyini artırmak da gerekecektir. Enerjisi az annelerin süt üretimi de olumsuz etkilenecektir. Bundan dolayı enerji yapan bol kalorili yiyecekler tüketilmeli ve bu kalorili yiyecekler vitamin ve mineral yönü güçlü besinlerden temin edilmelidir. Besin değeri olmayan kalorisi yüksek besinler tüketilmemelidir.

 

Anne sütünün yeterli olduğu ve bebeğin yeterince beslendiği nasıl anlaşılır?

Bunu tespit etmenin 2 yolu bulunmaktadır.
1. Bebek düzenli olarak kilo alıyorsa yeterince besleniyor demektir. İki tartı arasındaki kilo farkı bunu gösterecektir. 

2. Bebeğin gün içinde katı ve sıvı dışkısını düzenli olarak yapıp yapmadığına bakılabilir. Yeterince beslenen bebek günde 5-6 defa dışkılama yapabilmektedir.

 

Anne sütünü azaltan nedenler nelerdir?

1.Öncelikle bebeğin emzirilme sıklığının az olması anne sütünü azaltmaktadır. Bu durumda bebeğin günde ne kadar emzirildiği düşünülmeli ve eğer az emziriliyorsa yeterince emzirilmesi sağlanmalıdır.

2. Bebeği emzirirken kullanılan yöntem ve emzirme pozisyonunun hatalı olması da bebeğin yeterince emmesine engel olacaktır. Bebek anne sütünü yeterince ememeyince süt üretimi de olumsuz yönde etkilenebilir.

3. Eğer anne aynı zamanda doğum kontrol hapları kullanıyorsa, doğum kontrol hapları da süt miktarını azaltabilir.

4. Bebeğin istediği sürede ve istediği miktarda anneden süt emmesine izin verilmemesi de anne sütünün miktarını olumsuz etkileyebilir.

5. Bebeğin anne sütünün yanında mama ile beslenmesi de anne sütünün azalmasına yol açar. Çünkü mama ile beslene bebek karnı tok olacağı için anneden süt emmek için fazla istekli olmayacaktır. Bebek bu halde sık sık emzirilemeyeceği için süt miktarı da azalacaktır.

 

Çalışan anneler süt artırmaya yönelik olarak neler yapmalıdırlar?

1. Çalışan bir anne için de süt üretimi önemlidir. Fakat çalıştığı için bebeği sık sık emzirme konusunda sorunlar yaşayabilir. Bu durumda işyerinden belli bir süre izin alarak bebeği için iyi bir annelik başlangıcı yapma imkanına kavuşur ve bebeğini sık sık emzirme fırsatını da bulmuş olur.

2. İşyeri yakın olan anneler öğlen saatlerinde eve gelip bebeklerini emzirebilirler.

3. Sabah işe gitmeden önce ve akşam işten döndükten sonra bol bol bebeği emzirme fırsatı da olacaktır.

4. Ayrıca süt pompasıyla süt sağılarak hem süt miktarını artırmak mümkün olur hem de annenin evde olmadığı gündüz saatlerinde bebek biberon yardımıyla bir başkası tarafından anne sütü ile belenme fırsatı bulmuş olur.

Uzm. Dr. Fatih Mehmet Mert İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.