TR Doktor
Bağışıklık Sistemi Problemleri Doç. Dr. Serdar Öztuzcu Gaziantep Genetik Danışmanı Gaziantep Sağlık Danışmanı Bağışıklık Sistemi Testi

Bağışıklık Sisteminiz Hangi Hastalığın Belirtilerini Taşıyor

Yazar: Doç. Dr. Serdar Öztuzcu

Kanser, ramotolojik hastalıklar ve enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sisteminizin gücü her zaman ölçmek zorundasınız. Bağışıklık gücünün takip altında olması koruyucu hekimlkte kullanılabilecek olan en önemli parametrelerden bir tanesidir.

Bağışıklık sisteminin takip altında tutulması koruyucu hekimlikteki önemi, kanser gibi tedavi maliyeti çok yüksek olan hastalıklara karşı, bu hastalığa olan yatkınlığı ortaya konması açısından çok önemlidir. Günümüzde kullanılan görüntüleme sistemleri kanserin erken evresinde görüntülemesi oldukça yetersiz kalmaktadır. Ancak, bağışıklık sisteminin gücünü ölçebilen testler sayesinde risk hesaplamasına yardımcı olduğu gibi kanser başlamadan tedbir alınmasına imkan sağlamış olur. Bu sebeple bağışıklık sistemlerinin takibi oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Bağışıklık sistemin takip altında olması yanlızca kanser değil, genel anlamda tıbbi durumunda ortaya konmasına yardımcı olur. Genel anlamda kendisini iyi hiss eden kişilerde dahi bağışıklık sistemi gücünü kayıp etmiş olabilir. Buda kişinin hastalıklara karşı korumasız kaldığı anlamına gelir.

Bağışıklık sisteminin takip altında olması, vücut gibi bir kalenin korunmasında görev alan en önemli koruyucu gücün, gelecek olan saldırılara karşı savaşabilme yeteneğinin kontrol altında olması demektir. Vücut kalesinin savunmasındaki başarının artırılması için gelin bağışıklık sistemini takip altına aldırın.

Doç. Dr. Serdar Öztuzcu Sorularınızı Cevaplıyor Tıkla Soru Sor

Doç. Dr. Serdar Öztuzcu İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.