TR Doktor
Bağışıklık Sistemi Problemleri Doç. Dr. Serdar Öztuzcu Gaziantep Genetik Danışmanı Gaziantep Sağlık Danışmanı Bağışıklık Sistemi Testi

Bağışıklık Sisteminiz Ne Kadar Güçlü?

Yazar: Doç. Dr. Serdar Öztuzcu

Bağışıklık sistemi vücudun savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizmada meydana gelecek herhangi bir fonksiyon kaybı, çok ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bu hastalıklar basit bir allerjik reaksiyon gibide olabilir, kanser gibi çok karmaşık bir hastalıkta olabilir.

Bağışıklık sistemi doğuştan gelen ve sonradan kazanılan bağışıklık olmak üzere iki boyutu vardır. Doğuştan gelen bağışıklık sistemi içerisinde yer alan hücreler; Makrofaj, doğal öldürücü hücreler (NK), dendritik hücreler, nötrofil, eosinofil ve basofil hücreleri gibi. Doğal bağışıklık ile edinsel bağışıklık arasında geçiş yapan doğal öldürücü T hücreleri ve  T hücreleridir. Edinsel bağışıklık ise B Lenfositler, T hücreler, T4 ve T8 hücreleridir.

Bağışıklık sistemi içerisinde hücresel aktivitesi en önemli hücre gurubu olan doğal öldürücü hücelerin aktivasyonudur. Bu hücrelerin aktivasyonları yakın zamana kadar rakamsal olarak ölçülemiyordu. Ancak, yeni geliştirilen teknolojik ürünler sayesinde bu hücrelerin aktivasyonları rakamsal olarak ve hücrelere özel olarak tayin edilebilmektedir. Bu hücrelerin aktivasyonları kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Yukarıda bahsi geçen doğal öldüeücü hücreler ve bu hücrelerin aktivasyonlarını gücüne göre bağılışıklık sisteminin gücü ölçülebilmektedir. Bu ölçülen güç ile kanser, viral enfeksiyonlar ve bazı romatolojik hastalıklar arasındaki ilişkileri gösteren birçok bilimsel çalışma yapılmıştır.

Bağışıklık sisteminizin gücünü öğrenmenin size ve hekimlere sağlıyacağı en önemli fayda, tedavinin belirlenmesi için bir avantaj sağlması ile birlikte erken uyarı için ciddi bir belirteç olmasıdır.

Doç. Dr. Serdar Öztuzcu Sorularınızı Cevaplıyor Tıkla Soru Sor

Doç. Dr. Serdar Öztuzcu İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.