TR Doktor
Bebeklerde Biberon Çürükleri Uzm. Dr. Dt. Serhat Ramoğlu Gaziantep Klinik27

Bebeklerde Biberon Çürükleri

Yazar: Uzm. Dr. Dt. Serhat Ramoğlu

Biberon çürüğünün görüldüğü bebeklerde, bu dişlerin tedavi edilmemesi durumunda ağrının meydana geleceği, bir müddet sonrada iltihaplanmanın olacağı bilinen bir gerçektir. Unutmamanız gereken en önemli nokta, iltihaplı ya da ağrıyan dişlerin varlığı, bebeğin huzurunun bozulmasına, en önemlisi beslenme düzeninin bozulmasına sebep olacaktır. Durumu daha da acı bir hale sokabilmek de mümkündür. Oluşan iltihap, diş kokünden kemiğe doğru ilerleyip, daimi dişlerde sorunların meydana gelmesine sebep olabilecektir. Tedavi edilmeyen bu dişler çekilmek zorunda kalındığında, çocukta konuşma problemlerinin meydana gelebildiğini ifade eden bilimsel makaleler vardır.

Biberon çürüklerinden korunmak oldukça önemlidir. Unutmamanız gereken en önemli nokta, bebeklerde diş çürüklerinin tedavileri oldukça güçtür. Bu nedenle olabildiğinde koruyucu önlemler almalısınız. Bu basit önlemlere örnek verirsek, şöyle diyebiliriz: 
- Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin. Bunun yerine beslenmeden sonra uyutmaya çalışın. 
- Özellikle biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin. 
- En önemli olan noktalardan birisi, bebeğinizin ilk dişi çıkmaya başladıktan sonra büyüklerdeki fırçalama alışkanlığının bir benzerini, ıslak bir tülbent ile yapınız.

Uzm. Dr. Dt. Serhat Ramoğlu İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.