TR Doktor
diabetik ayak şeker yarası

Diabete Bağlı Ayak Yarası

Yazar:

diabetik ayak şeker hastalığına bağlı özellikle ayak bölgesinde çıkan yaralardır. Sinsi ilerlerken şeker hastalığı önce his kaybına sebeb olur ayaklarda. Ayağın hissi kaybolunca terleyemez, terleyemeyince ayak çatlar.Bastığı noktaları hissetmediğinden ufak bir kum tanesi bile o çatlaklardan enfeksiyona sebeb olabilir. Şekerler düzensizse enfeksiyon oluşturma riski daha yüksektir. şeker düzensizliği enfeksiyona sebeb olurken, enfeksiyon şekeri daha da bozar.Bu kısır döngü birbirini tetikler. Erken mudahale edilmezse parmak, ayak, bacak kaybedilebilir. Bu süreçte enfeksiyon kana yayılıp sepsis dediğimiz olaya sebeb olabilir. Sepsis hastanın hayatını tehtid eden ciddi bir hastalıktır.

Bu süreç içinde hastanın damarlarıda şekere bağlı tıkanmış olabilir. anjıo ile açılması, stent koyulması hatta bypassı gerekebilir.

Kısacası şekere bağlı yarası olan hastada ölü dokular cerrahi temizlenmeli, şeker kontrolu sağlanmalı, enfeksiyon tedavisi yapılmalı, damar tıkanıklığı varsa mudahale edilmelidir. Bir çok branşın mudahalesi gerekmektedir.Zor bir süreçtir, tedavisi uzundur, bazen tam iyileşme sağlanmaz. 

İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.