TR Doktor
EL YARALANMALARI TENDON KESİSİ SİNİR KESİSİ DAMARA KESİSİ

El ve Ön Kol Yaralanmaları

Yazar:

 

el ve ön kol yaralanmaları çok ciddi sakatlığa sebeb olabilen yaralanmalardır. 8-10 cm lik el bileğinin avuç içi tarafında ,parmakları hareket ettiren yapılar olan  12 tendon, 2 ana atar  damar ve 2 tane sinir vardır. Dış tarafında ise 11 tendon vardır. Çok muazzam bir şekilde vazife görürler. Bir marangoza mobilya yaptırırken , bir kemalcıya kemal çaldırır, ressama resim yaptırır, heykeltraşa heykel yaptırır. Bir anlık kızgınlıkla cama atılan bir yumruk, iş başında istenmeyen bir kaza uzunca bir ameliyata, her şey yolunda giderse uzun bir fizik tedavi sürecine sebeb olur. Genelde el ve ön kolun iç tarafındaki kesilerde tek bir tendon kesilebileği gibi, tendon, damar ve sinir birlikte zarar görebilir.

Tendonlar özel dikiş teknikleriyle dikilirken damar ve sinir dikilmesi için ince dikişler, onları tutabilecek özel malzemeler, yakınlaştırıcı özel gözlükler veya mikroskop gerekir. Bu yüzden ameliyatlar uzun sürer ve yorucudur. Ameliyat işin  yarısı olup asıl süreç ameliyattan sonra başlar. 3-4 gün sonra parmak hareketlerine başlarız. diktiğimiz tendonlar bu süreçte  kopabilir, yeniden daha zor bir ameliyat bizi bekler. Oynatmadığımız taktirde cilde veya birbirine yapışabilir.

Kesik olan sinirler sonucu elde duyu kaybı, kesinin seviyesine görede hareket kaybı olabilir. Sinir kesileri en iyi ihtimal günde 1 mm iyileşir. Kesi yeri ne kadar yukardaysa iyilşme ihtimali düşer, Ne kadar parmaklara yakında o kadar iyileşme ihtimali artar. 

Kesik olan damarlar mikrocerrahi altında dikilir. kan sulandırıcı ilaç verilip pıhtı oluşması engellenir.

HAFTALAR GEÇER, AYLAR GEÇER. BAZEN ÇOK İYİ SONUÇLAR ALIRKEN BAZEN İSTEDİĞİMİZ SEVİYEYE GELMEZ EL. BU SÜREÇTE B12( ÖZELLLİKLE SİNİR İYİLEŞMESİ) VE C VİTAMİNİ DESTEĞİ İYİLEŞMEYİ HIZLANDIRIKEN SİGARA İYİLEŞMEYİ TAMAMEN BOZAR. 

ELLERİNİZ BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR...

İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.