TR Doktor
Anne Baba İlk Yardım Çocuklarda İlkyardım Evde İlkyardım İlkyardım nasıl yapılır

Ebeveynlerin Bilmesi Gereken İlk Yardım Kurallar

Yazar: Uzm. Dr. Fatih Mehmet Mert

Ev kazalarının bebek ve çocuk sağlığı üzerindeki etkileri azımsanmayacak kadar çoktur.

Hatta ev kazaları çocukların ruh sağlığını ve yaşamını da etkileyebiliyor. Ebeveynlerin ev kazalarına karşı alabilecekleri önlemlerden birisi de ilk yardım bilgisine sahip olmak…  

Çocukların yaşayabilecekleri ev kazalarına karşı ebeveynlerin bilmesi gereken ilk yardım kuralları…

Yanıklarda hiçbir şey sürmeyin, dokunmayın ve deriyi soymayın. Sıvı dolu keseyi patlatmamaya özen gösterin. 15 dakika soğuk su altında tutarak yanık bölgenin soğumasını sağlayabilirsiniz.

Kesiklerde yaranın üzerine temiz bir bez örtün ve avucunuzun içi ile en az 5 dakika basınç uygulayın. Yarayı antiseptik solüsyonla veya temiz su ile yıkayın. Yara temizliğinde ise pamuk kullanmamaya dikkat edin.

Elektrik çarpması durumunda ise panik yapmadan elektriği sigortadan kesin. Kalın tahta veya gazete destesi üzerine basarak ve tahta sopa kullanarak kazazedeyi çekmeye çalışın.

Kimyasal zehirlenmelerde kusturmayın ve ağızdan bir şey vermeyin. En yakın sürede hastaneye götürün. Kimyasal yanıklarda ise mutlaka bölgeyi temiz suyla uzun süre yıkayın.

Uzm. Dr. Fatih Mehmet Mert İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.