TR Doktor
inkontinans idrar kaçırma tutamama yetiştirememe sarkma öksürme stress ile kaçırma ıslatma

İdrar Kaçırma

Yazar: Op. Dr. Muharrem Murat YILDIZ

Erkeklerde ve kadınlarda idrar kaçırma günümüzde sosyal yaşamı etkileyen en önemli problemlerden birisidir. Ameliyatlar sonrası ortaya çıkan, yaşlılıkta organların gevşemesi  ile zorlama ile oluşan stress inkontinans idrar kaçırma  ya da kronik hastalıkların dejeneratif hastalıkların (Şeker – Diabet , Alzeimer, Periferik Nöropati, MS Multiple Skleroz) sinir hasarları sonucu ortaya çıkan idrar kaçırmaların;  temelinde doğru teşhis koyma yatmaktadır.  Kliniğimizdeki tanı ve teşhis yöntemleri ile kaçırmanın temel nedeni ortaya konulmakta;  hastanın en uygun tedavi yöntemleri değerlendirilmekte bu sorundan kurtulmasınayardımcı olunmaktadır.

Cerrahi yöntemler dışında, cerrahi olamayacak hastalarımız için palyatif yöntem olarak Manyetik Koltuk  Tedavisi vajinal ve pelvik kaslatın kuvvetlenmesi, pelvik  tabanın düzenlenmesi, inervasyon eşik potansiyellerinin düzenlenmesi ile Kegel Egzersizleri nin hastanın oturduğu yerden artifisial güç ile spontan yapılmasının sağlanması, stimülasyonile  mesane fonksiyon bozukluklarının düzenlenmesi yanında, aromaterapi, fitoterapi,  schüssler mineral tedavisi, akupunktur ile bütüncül bir integratif yaklaşım sağlanarak rehabilitasyonlarında yardımcı olmaktayız.

Ameliyatlarla kendi geliştirdiğimiz sling / askı /  salıncak yönteminin retropubik kemiğin arkasına  minimal invaziv girişim ile yerleştilmesi sonucunda hastalarımızda kolaylık tolere edilebilen mesane asılması vajen  daraltılması ve yukarı kaldırılması,  vajen küçültülmesi, sistosel, rektosel  ameliyatları yapılarak sağlanmaktadır.  Vajen  küçültülmesi, vajen daraltılması,  klitoris dolgusu ile belirginleştirilmesi,  labial dudakların kalınlaştırılması, labial dudakların küçültülmesi  ve rekonstrüksiyonu işlemleri yapılmaktadır.

Cinsel yönden eşlerin birlikte tedavisi imkanı sağlanan kliniğimizde,  hem erkeklere hem bayanlara  uygun koitus imkanları sağlayacak genital rekonstrüktif ameliyatlar yapılmaktadır.

Koitus / Cinsel birlikteliklik;  Mangala Alevi gibidir onu devamlı yellemek lazımdır, ateşinizi söndürme meniz eşlerin birbirine karşı olan soğukluğunun olmaması gerekir.  Mangal Alevi daima canlı  tutulması gerekmektedir.  Koitusa uygun cinsel organ fizyolojisinin sağlanması, eşlerin açıklık içinde istediklerini ifade  etmeleri sonucunda ortak bir cinsel birliktelik sağlanabilmektedir

Op. Dr. Muharrem Murat YILDIZ İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.