TR Doktor
böbrek taşı üreter taşı mesane taşı ürethra taşı taş

Üriner Sistem Taşları

Yazar: Op. Dr. Muharrem Murat YILDIZ

Ürİner sistem taş hastalığı milyonlarca yıldır insanlığın en önemli hastalıklarından biri olmuştur. çünkü ağrısı bir kadının doğumunda çektiği acıdan daha fazladır.’ Keşke çocuk doğursaydım, bu taşı düşürmekten kolay diye yakınırlar. Taş ağrısı, insan sosyal yaşantısında, özgüvenini bu kadar bozan bir ağrıdır.

Ağrı'nın temelinde idrar yolu tıkanması yatar. Geriye doğru, böbreğe doğru basınç yapması ile böbrek gerilir ve ağrı oluşur. İdrar yolunda taş nerede olursa olsun ilk önce böbrek gerilir, üreter tıkandığında üreterin ağrısı az olur ama böbreğe vuran kolik ağrı sırtında hissedilir.  Ağrı yan tarafta kıvrandırır yerleri tırmalattırır ama oysa taş mesanenin ucundadır.  Obstrüksiyon en önemli sorundur yani daralma. Bu durumda en güzel rahatlatıcı yöntem sıcak uygulamasıdır sutorbası veya havluya sarılmış sıcak su bidonu bölgeyi yakmadan uygulanırsa, iç organların kasları gevşer  ve  taşında yanındaki kasları gevşetir idrarın geçmesini sağlayarak böbreği rahatlatır ama önemli olan sıcak torbayı taşın olduğu bölgeye uygulamaktır

Taş oluşumunda birçok sebep vardır. En basiti susuzluktur. O yüzden Ramazan döneminde insanlar oruç tuttunca bizim taş hastalarımız artar. Bol su içmeyebaşlayınca akişamları veya ramazan sonrasında, Bayram döneminde taşta böbrekten  yola düşer ve ağrı yapmaya başlar

Bunun dışında metabolik nedenler vardır. Ailesi taş oluşumunda en büyük sebep böbrek ve idrar yollarının anatomik bozuklukların genetik olarak çocuğa geçmesidir. Anne yada baba tarafından anatomik yapı değişiklikleri, darlıklar, organ düşüklükleri taşın oluşumuna sebep olur.

Bunun dışında taş oluşumunda  bütüncül tip olarak en önemli neden mikrobiata dır.

Mikrobiyota, insanın bağırsağında oluşan bakteri yüküdür. Eğer bu annesinden, babasından aldığı mikrobiyota yapısındaki bakteriler, yiyecekleri tam hazmedemiyorsa bunlardan oluşan artık maddelerin böbrekten detoks yoluyla atılımı sırasında taş oluşumuna sebep olan kristalizasyon gerçekleşir.

Tedavide önemli bir aşama mikrobiyotanın düzenlenmesidir. Biz bunun için GAPS DİYETİ yapıyoruz.

İkinci büyük neden mineral eksikliğidir.  Yine anne - babadan , çocuğa annesi kanalıyla geçen eksikliklerdir.          Aile tarafında annede eksikse çocuğa daeksik mineral geçişi olur.  İnsan topraktan yapılmıştır. Vücudumuzda  her türlü mineral vardır. Bu mineraller,  böbrekteki sağaltımı, atılımı düzenlerler.  Eksikliği varsa dolayısıyla taş oluşumuna sebep olur. Biz de tedavimiz de Schüssler mineralleri ni kullanarak taşlarının oluşumunu ortadan kaldırabiliyoruz ve önleyebiliyoruz.

Diğer bir tedavi yaklaşımımız; aromaterapi yağları ile tedavidir. Yıllardır piyasada kullanılan  taş  ilacımız, yağlardan yapılmıştır. Bizde TAŞ tedavisinde özellikle avukata, limon ve benzeri yağları kullanarak taşın oluşumunu önlemek, oluşmuş olan taşın kayıp düşmesine yardımcı olmak iıçin kullanyoruz

Op. Dr. Muharrem Murat YILDIZ İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.